Abp Gądecki nie jest już przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Jest następca

Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na stanowisku zastąpił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Będzie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przez 5 lat.

Arcybiskup Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 roku w Kowali w województwie świętokrzyskim. W latach 1977-1983 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Jednocześnie w latach 1980-1983 studia także teologię fundamentalną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Tam obronił tytuł magistra.

W 2017 roku papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. W 2021 roku abp Wojda został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą gdańskim.

Arcybiskup Stanisław Gądecki przez 10 lat przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski. Na stronie Episkopatu opublikowano podziękowania dla metropolity poznańskiego.

– Dziękujemy za umiejętność budowania mostów między różnorodnymi wspólnotami i za nieustające przypominanie o konieczności dialogu i otwartości, opartych na prawdzie i wzajemnym szacunku – napisał w liście przekazanym na ręce abp. Stanisława Gądeckiego bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 

czytaj także: Coraz mniej księży. Łączenie parafii odpowiedzią na kryzys Kościoła

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl