Więcej pieniędzy od miasta dla nauczycieli

Od 1 września 2019 roku nauczyciele w Poznaniu będą dostawać więcej pieniędzy. Zmiany są możliwe jedynie w sferze, na którą ma wpływ samorząd, wzrosną więc nauczycielskie dodatki — motywacyjny, funkcyjny, za wychowawstwo czy warunki pracy. Porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane wspólnie ze związkami zawodowymi.

Od 1 września dodatek motywacyjny będzie wynosił 177,90 zł brutto na jeden etat. Nie znaczy to jednak, że tyle dostanie każdy nauczyciel. O 15 zł wzrosną dodatki dla wychowawców ze szkół i przedszkoli. Dyrektor za dodatek funkcyjny dostanie 200 zł więcej, a wicedyrektor 119 zł.

– Negocjacje przebiegały w atmosferze zrozumienia. Budżet miasta jest obciążony kosztami reformy oświaty. Gdybyśmy nie musieli przeznaczać milionów zł na zmiany konieczne do jej wprowadzenia, dodatki dla nauczycieli mogłyby być większe — podkreśla Marek Sternalski, radny Miasta Poznania, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania RMP.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, co udało się wypracować po pół roku rozmów. Cieszy mnie, że wzrost dodatków ma formę procentową. Dzięki temu, jeśli wzrośnie pensja zasadnicza, wzrośnie również kwota dodatku — mówi Wojciech Miśko, wiceprzewodniczący oświatowej Solidarności w Poznaniu.

Na zwiększenie dodatków dla nauczycieli Miasto Poznań przeznaczy w skali roku około 6 mln złotych. Zmiany odczuje około 9,5 tysiąca osób. Pieniądze te będą wypłacane nauczycielom od 1 września 2019, czyli od nowego roku szkolnego.

Na zarobki nauczyciela składają się wynagrodzenie zasadnicze, którego wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego (nauczyciel stażysta – 2538 zł, kontraktowy – 2611 zł, mianowany – 2965 zł, dyplomowany – 3483 zł — kwoty brutto) oraz różnego rodzaju dodatków. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest określana przez Ministra Edukacji Narodowej.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl