Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło konsultacje w sprawie możliwego ograniczenia zakresu wiedzy przekazywanej w polskich szkołach, kładąc większy nacisk na wiedzę praktyczną. Decyzja ta wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości. W naszym regionie chodzi o nauczanie o Powstaniu Wielkopolskim.
Rewolucja w podstawie programowej
Nowy rząd planuje wprowadzić zmiany w podstawie programowej. Celem tych zmian jest zmniejszenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Chodzi o to, aby nauczyciele i uczniowie mieli więcej czasu na dogłębne omówienie materiału. Urzędnicy zakładają, że powinno to przyczynić się do bardziej efektywnego kształcenia.
Podczas wprowadzania zmian organizowane są spotkania z samorządowcami, dyrektorami szkół i nauczycieli. Jedni z takich spotkań odbyło się w Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski przyjechała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, gdzie w W VIII LO im. Adama Mickiewicza spotkała się z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim, posłanką Katarzyną Kierzek-Koperską i dyrektorami szkół. Przedstawicielka rządu przedstawiła pomysły ministerstwa na zmiany. Do Warszawy wróci z sugestiami poznaniaków dotyczącymi podwyżek ale także zmian w podstawie programowej szczególnie jeśli chodzi o nauczanie o Powstaniu Wielkopolskim.
– Na to spotkanie czekaliśmy 8 lat. Pani minister nie tylko prezentowała swoje propozycje zmian, ale także aktywnie wsłuchiwała się w głos praktyków – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Czy Powstanie Wielkopolskie zniknie ze szkolnych podręczników?
Kwestia Powstania Wielkopolskiego wzbudza wiele kontrowersji i zmartwień. Samorządowcy, ale przede wszystkim nauczyciele obawiają się, że MEN chce wiedzę o powstaniu mono okroić w nowej podstawie programowej.
– W Wielkopolsce największe emocje wzbudziły zmiany w podstawie programowej z historii. Chciałam powiedzieć jasno: nawet w tych materiałach, które były robocze, Powstanie Wielkopolskie było. Natomiast my upewnimy się, by w materiałach ministerialnych by było wyraźnie wymienione, tak jako jak powstania śląskie – poinformowała Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa resortu.