Walka o dziecko z morderstwem w tle

Rodzina kilkunastoletniego Kacpra, którego matka zginęła w kamienicy na poznańskim Dębcu, walczy o opiekę nad chłopcem. Ojciec dziecka, podejrzany o zabójstwo i spowodowanie wybuchu gazu czego wynikiem było zawalenie się kamienicy, przebywa w areszcie. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie.

Chłopcem chcą zając się, zarówno babcia  – matka Tomasza J., jak i siostra jego matki. We wtorek w poznańskim sądzie odbyło się pierwsze posiedzenie w sprawie ustalenia opieki nad chłopcem i umieszczenia go w rodzinie zastępczej. Ze względu na charakter sprawy, posiedzenie było niejawne.

Oprócz tej sprawy, toczy się drugie postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich ojca Kacpra.

Jak powiedziała wiceprezes Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu sędzia Barbara Dolata – ponieważ toczy się sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca, a matka nie żyje – to możemy powiedzieć, że jest to dziecko, które wymaga umieszczenia, być może umieszczenia w rodzinie zastępczej, tu musimy poszukać jakichś osób najbliższych dla tego dziecka, które będą dla niego najlepszymi opiekunami. Tym wszystkim będzie zajmował się sąd i musi to zbadać.

Jak powiedziała też sędzia Dolata, podstawową kwestią w takich sprawach jest zbadanie więzi dziecka z osobami, które chciałyby się nim zajmować, zdanie chłopca w tej kwestii sąd także weźmie pod uwagę.

Przypomnijmy, do tragicznych zdarzeń doszło 4 marca. Po wybuchu gazu w kamienicy, budynek częściowo zawalił się. W ruinach budynku odnaleziono ciała pięciu osób, w tym matki Kacpra – Beaty. Tomasz J. – usłyszał zarzut zabójstwa żony, znieważenia jej zwłok i spowodowania częściowego zawalenia budynku mieszkalnego. Podczas przesłuchania mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. 29 marca poznański sąd rejonowy zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu. Podejrzanemu grozi dożywocie.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl