Wakacje z Wojskiem Obrony Terytorialnej

Ponad 170 ochotników postanowiło spędzić wakacje inaczej, niż zwykle. Przez szesnaście dni będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Jeśli się sprawdzą, złożą przysięgę wojskową i staną się żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Dla kogo szkolenie?

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Podczas wcielenia w wojskowe szeregi, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy. W czasie „szesnastki”, przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą.

Ostatni dzień szkolenia to egzamin –  tzw. „pętla taktyczna”. Podczas egzaminu instruktorzy i dowódcy sprawdzają, czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki”. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą wszystkie bataliony 12. WBOT – informuje por. Anna Jasińska- Pawlikowska 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

źródło : 12 WBOT

 

Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, jaką musi przejść żołnierz. Cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy. Tym razem za szkolenie odpowiada 124. blp ze Śremu. Ochotnicy będą ćwiczyć na poligonie w Biedrusku, który należy do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl