Rady osiedla to pomocnicze jednostki Rady Miasta Poznania. Zasiadać w nich mogą mieszkańcy osiedla, którzy ukończyli 18 lat i są wpisani do Centralnego Rejestru Wyborców. Przyszli radni będą decydowali m.in. o powstaniu nowych skwerów, miejsc rekreacji oraz remontach i budowach dróg. Zgłoszenia ruszają 18 marca.
Rady osiedli, będąc pomocniczymi jednostkami Rady Miasta, przyczyniają się do realnych zmian. W Poznaniu istnieją 43 rady osiedlowe. W najbliższych wyborach, które odbędą się 12 maja, poznaniacy wybiorą 672 nowych radnych.
– Dzisiaj mija ostatni dzień zgłaszania list kandydatów przez komitety wyborcze do Rady Miasta. Jednocześnie prowadzimy przygotowania do wyborów do Rad Osiedli. W Poznaniu działają 42 rady osiedla. W wyborach, które odbędą się 12 maja będziemy wybierać 672 radnych osiedlowych. Siedem rad osiedli otworzone jest przez 21 radnych. Pozostałych 15 radnych zasiada w radach osiedla. Jednostki pomocnicze są powoływane w celu pomagania Radzie Miasta i prezydentowi w realizacji zadań – wyjaśnił Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta
– W ubiegłym roku, w czerwcu określono nowe zasady wyboru radnych osiedlowych. Rada Miasta podjęła decyzję aby podzielić osiedla na okręgi. 13 osiedli stanowi jeden okręg wyborczy. Pozostałe 29 osiedli podzielono na 2 lub więcej okręgów. – dodaje Sekretarz Miasta
Jakie warunku musi spełniać kandydat?
Kandydatem może być osoba, która ma czynne prawo wyborcze do Rady Miasta i stale zamieszkuje na terenie osiedla. Potwierdzeniem stałego zamieszkiwania na terenie osiedla jest ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców, tworzonym przez osoby zameldowane lub dopisane na wniosek do Rejestru.
– Chcę zwrócić uwagę na warunki jakie trzeba spełnić aby móc kandydować. Wiele osób w ostatnich wyborach parlamentarnych dopisało się do spisu wyborców, a to nie jest to samo. Trzeba być ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców. Konieczne jest więc bycie zameldowanym lub złożenie odpowiedniego wniosku. – informuje Stanisław Tamm
Czym zajmują się Radni osiedlowi?
Radę Osiedla tworzy grupa osób, która ma realny wpływ na najbliższe otoczenie. Radni zajmują się sprawami mieszkańców, a poprzez swoje kompetencje mogą zgłaszać problemy do Rady Miasta. Będą oni decydowali m.in. o remontach i budowie nowych dróg, o nowych miejscach rekreacji w mieście oraz o powstaniu nowych zielonych skwerów. W kompetencjach radnych osiedla znajduje się również nadawanie nazw ulic.
– Radni uczestniczą w uchwalaniu i opiniowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zajmują się również opiniowaniem zmian nazw ulic, placów, parków, skwerów. Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez bliską prace ze strażą miejską i policją. Podejmują wiele inicjatyw w kwestii stanu dróg – dodaje Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta.
Gdzie i jak kandydować?
– Od 18 do marca do 2 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia kandydatów, w urzędzie przy ul. Libelta 16/20, na 3 piętrze w sali 319. Zapraszamy w godzinach od 8:00 do 15:00. Natomiast 22, 25 marca oraz 2 kwietnia od 8:00 do 19:00. Aby się zarejestrować należy wypełnić zgłoszenie uwzględniające osiedle i okręg. Ważne jest też zebranie podpisów osób popierających kandydaturę. Takich podpisów musi być przynajmniej 25. Zachęcam jednak, żeby podpisów było więcej. Wiem z doświadczenia, że sporo mieszkańców nie jest ujętych w Rejestrze Wyborców w miejscu, w którym zamieszkuje. Dlatego zachęcamy aby podpisów było więcej. Potrzebne druki można pobrać ze strony internetowej miasta, z biuletynu informacji publicznej oraz w siedzibach przy ulicy Libelta 16/20 (pokoje: 102,106,107), ul. 3 Maja 46 (pokoje: 209,210) oraz Matejki 50 (pokoje 219, 220). Wynagrodzenie radnych wynosi: 500 zł netto dla członka komisji, 650 zł dla przewodniczącego i 550 dla jego zastępcy. – mówi Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP.
Konsultanci miejskiej infolinii dostępni są pod numerem 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30 – 20:00.