CBA: Oszukiwali na fikcyjne faktury. Zarobić mieli 5 mln zł

Podejrzani mężczyźni oskarżeni są o udział w grupie przestępczej. Specjalizować się ona miała w wystawianiu fałszywych faktur. W ten sposób dwóch mężczyzn zarobić miało ponad 5 mln zł. Zatrzymali ich poznańscy policjanci z delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA w poniedziałkowym komunikacie poinformowało, że zatrzymało na zlecenie prokuratury dwóch mężczyzn uwikłanych potencjalnie w oszukiwanie na fakturach. Prokuratura Regionalna w Poznaniu postawiła im zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowaniu faktur i prania brudnych pieniędzy.

Poznańska prokuratura regionalna nadzoruję śledztwo w sprawie wystawiania i posługiwania się w latach 2016-2018 fałszywymi fakturami. Jak wyjaśnia: realizowano fikcyjne usługi polegające na drukowaniu i roznoszeniu zaproszeń na pokazy handlowe. Faktury opiewają łącznie na 5 mln zł.

Śledczy ustalili, że przedsiębiorcy wielokrotnie posługiwali się fikcyjnymi fakturami w rozliczeniach ze Skarbem Państwa, co „doprowadziło do wielomilionowych uszczupleń podatkowych”. Co więcej, przestępcy starali się utrudnić wykrycie „przestępczego pochodzenia środków finansowych pochodzących z przestępstw karno–skarbowych”.

Podejrzani musieli wystawić poręczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł. Mają też dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z osobami objętymi zarzutami w śledztwie. Sprawa jest rozwojowa.

Czytaj też: Ruszył proces mężczyzny, który przed wyborami namalował napis na budynku dworca PKP

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl