W samym Poznaniu urodziło się pół tysiąca dzieci drogą „in vitro”. Co dalej z programem?

W Poznaniu trwa druga edycja miejskiego programu dofinansowania in vitro, który już sprowadził na świat 507 małych poznaniaków. Pary zmagające się z niepłodnością, zamieszkujące stolicę Wielkopolski, nadal mają możliwość wzięcia udziału w tej inicjatywie. Program stanowi wsparcie finansowe dla par, które spełniają określone kryteria i pragną poszerzyć swoją rodzinę metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Pierwsza edycja rozpoczęła się w sierpniu 2017 roku i trwała do końca 2020 roku. Efektem było narodzenie się 378 dzieci, w tym 25 par bliźniąt. Sukces tej inicjatywy zmotywował do kontynuacji projektu i zorganizowania drugiej edycji przez samorząd.

Obecna edycja trwa od stycznia 2021 roku. Dzięki niej narodziło się 129 dzieci, w tym 7 par bliźniąt oraz trojaczków. 213 kobiet zaszło w ciążę, co potwierdza skuteczność programu we wspieraniu par w osiągnięciu rodzicielstwa.

– Dzięki temu programowi urodziło się 507 dzieci w okresie, w którym Poznań finansuje tego typu zabiegi. To mnie bardzo cieszy, bo jest to znacząca liczba w czasie, gdy rządy Prawa i Sprawiedliwości pozbawiały pary małżeńskie i partnerskie możliwości dofinansowania i starania się o dziecko – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Jacek Jaśkowiak (fot. Łukasz Gdak)

Kto może skorzystać? Warunki i kryteria udziału

Dofinansowanie obejmuje pary zamieszkujące Poznań, spełniające określone warunki, takie jak związek małżeński lub partnerski, spełnienie ustawowych wymagań oraz rozliczanie podatków w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata.

Program jest realizowany przez trzy placówki lecznicze:

  • Medi Partner sp. z o.o – InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z tych placówek.

Perspektywy ogólnopolskiego dofinansowania

W przypadku uchwalenia ogólnopolskiego dofinansowania in vitro przez Sejm, Poznań planuje włączenie swoich mieszkańców w zakres rządowego programu. Kluczową kwestią pozostaje jednak wejście w życie przepisów ustawy i opracowanie przez Ministerstwo Zdrowia szczegółowego programu dofinansowania in vitro.

fot. Łukasz Gdak

Program wsparcia dla chorych onkologicznie

Poznań, jako pierwszy samorząd w Polsce, prowadzi program zabezpieczający płodność mieszkańców chorych onkologicznie. W tej inicjatywie udział bierze obecnie 38 osób, a druga edycja programu jest w trakcie realizacji.

Program dla chorych onkologicznie obejmuje procedurę pobrania komórek rozrodczych i zastosowanie kriokonserwacji. To innowacyjne podejście pozwala na zachowanie płodności u osób poddawanych chemio- i radioterapii, jednocześnie oferując dofinansowanie kosztów badań i przechowania komórek.

– Mamy też program zabezpieczenia płodności na przyszłość dla osób chorych onkologicznie. To też jest inicjatywa posłanek i posłów KO, który ma gwarantować parom, które spełniają kryteria medyczne, a z drugiej strony, które gwarantują możliwość przystąpienia do programu, pozwoli po leczeniu onkologicznym zajść w ciążę i mieć dzieci. W programie dotychczas zakwalifikowało się 38 osób, liczba wykonanych procedur – 30. To są dane za ostatni czas, natomiast, co jest dla nas bardzo pozytywnym elementem – nie tylko kobiety dbają o to zabezpieczenie, ale również mężczyźni, co więcej w większości. W zależności od tego, jak będzie wyglądał przyszły program ministerstwa zdrowia w tym zakresie, w taki sposób będziemy modyfikować nasze rozwiązania – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Magdalena Pietrusik-Adamska (fot. Łukasz Gdak)

Miasto Poznań zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na realizację obu edycji programu, czyli ponad 1,8 mln zł rocznie. Program wsparcia dla chorych onkologicznie, trwający ponad 3 lata, ma przeznaczone ponad milion zł. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej miasta: poznan.pl/zdrowie.

– Rocznie przeznaczamy tak naprawdę 1 mln 800 tys. zł, mamy budżet też zabezpieczony na następny rok, ale mamy nadzieję, że uda się z nowym parlamentem doprowadzić do takich zmian, aby dofinansowanie było ogólnopolskie. Będziemy się wówczas starać, aby osoby lokalnie były dofinansowane.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Chirurgiczne leczenie otyłości. Pierwsze tego typu operacje w szpitalu miejskim

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl