W rocznicę historycznego zakończenia powstania, wmurują kamień węgielny

16 lutego, w rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w Poznaniu wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową siedzibę muzeum. Tę informację przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

W grudnia 2023 roku władze Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Nowoczesny obiekt będzie miał 3 tys. mkw powierzchni. Powstanie w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha.

Teren pod budowę został już przekazany wykonawcy. W najbliższych tygodniach trwać będzie jeszcze porządkowanie działki na którym wcześniej istniało lodowisko Bogdanka. W połowie lutego nastąpi uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

– Tak nam się złożyły terminy, że wydarzenie to będzie miało miejsce właśnie 16 lutego, w rocznicę rozejmu w Trewirze – to ważna data w historii naszego powstania. Wciąż jeszcze trwa usuwanie pozostałości po lodowisku, inwestor ma zadbać też o drzewa i obecną tam roślinność” – powiedział PAP Przemysław Terlecki dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Nowe muzeum powstania ma być gotowe do grudnia 2026 r. Koszt jego budowy ma wynieść 256 milionów złotych.

Czytaj także – Ze służbowego mieszkania zrobili świetlicę | wPoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl