Tajemniczy, niemiecki podręcznik trafi do Poznania

Unikatowy, tajny podręcznik Luftwaffe z 1939 roku trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.  

Podręcznika używano w Szkole Lotnictwa Luftwaffe w Neubiberg koło Monachium. Album wydano w kwietniu 1939 roku w Berlinie. Jak poinformował PAP szef Muzeum Broni Pancernej ppłk Tomasz Ogrodniczuk: album jest w bardzo dobrym stanie. Przekazał go mec. Przemysław Jan Bloch.

– W tym katalogu znajdują się zdjęcia sylwetek polskiej broni pancernej, samochodów pancernych, artylerii – wszystkiego tego, czego Niemcy mogli spodziewać się w 1939 roku po przekroczeniu polskiego granicy. Ten katalog jest unikatem, nie spotkałem się z taką publikacją w znanych mi zbiorach muzealnych – powiedział PAP ppłk Ogrodniczuk. 

Album zawiera zdjęcia wszystkich ówczesnych pojazdów pancernych i armat armii angielskiej, francuskiej, polskiej, radzieckiej oraz włoskiej. 

Jak powiedział darczyńca, tajny „Handbuch für Heerestaktik” był używany przez Szkołę Lotnictwa w Neubiberg. Uczono niemieckich lotników jak rozpoznawać z powietrza różnorakie sylwetki broni pancernej w celu ich zniszczenia. 

Mecenas wybrał poznańskie muzeum dzięki sugestiom ambasadora i wiceszefa MSZ Bogusława Winida. W poprzednich latach dzięki pomocy dyplomaty udało się sprowadzić do Polski, także do MBP, wiele cennych, historycznych unikatów. Szef MBP zaprosił ofiarodawcę do odwiedzenia poznańskiej kolekcji.

– Album jest w bardzo dobrym stanie. Pracujemy właśnie nad tym, w jaki sposób zaprezentować go w naszym muzeum. Będziemy chcieli go zeskanować, pewnie będzie można przejrzeć poszczególne karty za pomocą sprzętu multimedialnego. Sam katalog zostanie odpowiednio zabezpieczony i wyłożony w gablocie – powiedział szef muzeum w rozmowie z PAP.

Na razie nie wiadomo, kiedy katalog zostanie eksponatem MBP i kiedy udostępnione zostaną skany poszczególnych kart podręcznika.

Czytaj także: Co będzie można zobaczyć w Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Yevhenii Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl