W Poznaniu znowu będzie możliwy przeszczep płuc

Przeszczep płuc to wyjątkowo trudna operacja, a w Polsce możliwa jest tylko w kilku specjalistycznych ośrodkach. Poznań dołączył do sześciu miast w kraju, gdzie przeprowadza się ten zaawansowany zabieg medyczny.

Przeszczep płuc to poważna i skomplikowana operacja, którą lekarze prowadzają w specjalistycznych ośrodkach medycznych. To zaawansowane procedury chirurgiczne, które wymagają precyzji, doświadczenia i zaangażowania wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarskiego. Ten rodzaj operacji stosuje się w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a pacjent wymaga nowych, zdrowych płuc.

Przeszczep płuc w Poznaniu

W Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, po kilku latach przerwy, ponownie będzie możliwy przeszczep płuc. Poznań w ten sposób dołączył do sześciu innych ośrodków w Polsce, które już przeprowadzają tego rodzaju skomplikowane operacje.

Pierwszy przeszczep płuc w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu lekarze przeprowadzili w nocy z 20 na 21 grudnia 2015 roku. Operacja trwała 3,5 godziny i wykonano ją u 45-letniego pacjenta cierpiącego na rozedmę płuc. Dawcą narządów był mężczyzna, który zmarł w wyniku udaru mózgu.

Czytaj także: Wiele bezpłatnych badań dla poznaniaków

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl