W Poznaniu święto wzornictwa i goście z całej Polski. Dziś designerzy przyjrzą się pojęciu dobrostanu

W obliczu wielu kryzysów, z którymi mierzy się ludzkość, dobrostan może być czymś niezwykle ciężkim do osiągnięcia. O tym, czym tak naprawdę jest i czy jest możliwy do osiągnięcia, skupi się dzisiejszy wernisaż. Jest on częścią Poznań Design Festiwalu. W stolicy Wielkopolski odbędą się ciekawe warsztaty, dyskusje i wykłady.

CZY STAĆ NAS NA DOBROSTAN?

W Poznaniu zaczyna się kolejna, 9. już edycja Poznań Design Festiwalu. To ogólnopolskie wydarzenie prezentujące polskie wzornictwo przemysłowe. W tym roku designerzy ze stolicy Wielkopolski, ale również goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina przyjrzą się pojęciu dobrostanu. Spróbują odpowiedzieć na pytania, czym jest dobrostan, jak rozumiany jest w dzisiejszych czasach i czy możemy go osiągnąć.

Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. – powiedziała dyrektorka Poznań Design Festiwal Andżelika Jabłońska.

WYJĄTKOWA WYSTAWA

W ramach festiwalu poznaniacy będą mogli wziąć udział w prawie 40 wydarzeniach, w tym w warsztatach designerskich. Już dzisiaj o godzinie 18:00 na 1. piętrze Słodowni Starego Browaru będzie miał miejsce wernisaż głównej wystawy festiwalu, zatytułowanej Laboratorium Dobrostanu. Kuratorka Agata Kiedrowicz skupiła się na tym, co wprawia nas w dobry nastrój. Artyści, próbując zgłębić ten temat, wyrazili swoje zafascynowanie kontaktem z naturą, ruchem czy samym procesem tworzenia i szukania odpowiedzi na postawione pytania.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

W ten sposób sala Słodowni zapełniła się portretami, fotografiami czy mapami myśli, które pozwalają zrozumieć proces twórczy artystów. Uczestnicy wystawy będą mieli okazję przejść spacer dźwiękowy, czy posłuchać podcastu o dobrostanie. Artyści przygotowali instalacje pokazujące między innymi nieodłączną bliskość człowieka z naturą. Skupili się również na modzie, materiałach i na relacji człowiek – ubiór.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

KOJĄCE MELODIE

Na sobotniej wystawie o godzinie 20:00 w Atrium Starego Browaru artyści poruszą także szczególnie ostatnio ważny temat rzek. Michał Zygmunt gitarzysta i kompozytor zaprezentuje wyjątkowe utwory, do których stworzenia zainspirowała go właśnie życiodajna woda. Muzyk odda w ten sposób hołd rzekom, a słuchaczy zabierze w świat kojących melodii.

CIEKAWE WARSZTATY

Podczas festiwalu dla każdej grupy wiekowej odbywać się będą między innymi warsztaty tapicerskie czy elastyczności psychologicznej. Najmłodsi będą mieli okazję stworzyć opakowanie-kamień, które później posłuży jako torba czy plecak. Seniorzy porozmawiają o użyteczności ogródków miejskich oraz tego, jaką miskę spełniają w przestrzeni miejskiej. Później uczestnicy dyskusji stworzą wielkoformatowe kolaże, które przedstawią owoce ich rozmów. Wykorzystają do tego materiały z odzysku.

Poznań Design Festiwal to również wiele ciekawych paneli dyskusyjnych i wykładów. Pełen program znajduje się TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl