W Poznaniu stanęły kolejne pojemniki na elektrośmieci. Sprawdź, gdzie

Można do nich wrzucać mniejsze elektrośmieci do 50 centymetrów. Są dobrze oznakowane, a każdy otwór odpowiednio opisany. Czerwone pojemniki na elektroodpady pojawiły się w kolejnej części Poznania.

MILIONY TON ROCZNIE

Z każdym rokiem liczba produkowanych na świecie elektrośmieci wzrasta. Oficjalne statystyki przedstawione w raporcie GESP podają, że w 2019 r. wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci, a liczba ta zwiększy się o kolejne 20 milionów ton w roku 2030. Co więcej, z badań wykonanych przez GFK Polonia wynika, że w domach Polaków zalega około 20 milionów sztuk różnego rodzaju elektroodpadów.

POJEMNIKI W KOLEJNYCH CZĘŚCIACH POZNANIA

Jednym z rozwiązań tego problemu mają być pojemniki właśnie na odpady elektryczne i elektroniczne. 15 takich pojemników stanęło już w Poznaniu w zeszłym roku, na terenie Rataj i Winograd. Teraz kolejne 4 pojawiły się na poznańskim Piątkowie. Można je znaleźć na Osiedlu Stefa Batorego 27C oraz 4A, na Osiedlu Władysława Jagiełły 105 (przy kościele), a także na Osiedlu Bolesława Śmiałego 107 (przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8).

Za ich instalację odpowiada MB Recykling, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Miasto Poznań nie wydało na nie ani złotówki. Docelowo mieszkańcy poznańskich gmin mają mieć do dyspozycji ponad 100 takich pojemników.

JAK Z NICH KORZYSTAĆ?

Pojemniki są czerwone i mają prawie 2 metry wysokości. Jednocześnie są szerokie i głębokie na 120 centymetrów. Sprawia to, że jeden taki pojemnik może pomieścić dużą ilość mniejszych elektroodpadów. Ponadto przy każdym z nich funkcjonuje monitoring, dzięki któremu będzie wiadomo, kiedy pojemnik się zapełni i trzeba go będzie opróżnić.

Można do nich wrzucać mniejsze elektroodpady nieprzekraczające 50 centymetrów. Mogą ty być więc między innymi stare telefony, baterie, aparaty fotograficzne, lokówki, suszarki, tostery, opiekacze, słuchawki czy laptopy. Wszystkie otwory są odpowiednio oklejone w taki sposób, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie co wrzucić. Co ważne, aby pozbyć się większego sprzętu, należy zadzwonić pod numer 572 102 102. Usługa obejmuje odbiór, zniesienie sprzętu oraz transport do specjalistycznych zakładów przetwarzania MB Recycling.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl