W Poznaniu przybywa lasów. Prawie 4 razy więcej hektarów niż 100 lat temu

Lasów w Poznaniu przybywa. “To praca wielu pokoleń” – mówi Łukasz Polakowski z Zakładu Lasów Poznańskich. Aktualnie stanowią one ponad 15 procent powierzchni miasta. Leśnicy tłumaczą, jak się nimi zajmują.

CORAZ WIĘCEJ DRZEW

Leśnicy z Zakładu Lasów Poznańskich porównali mapy topograficzne Poznania z okresu międzywojennego z aktualnymi. Jak się okazało, jeszcze 100 lat temu w obecnych granicach miasta mieliśmy około 1100 hektarów lasów. Obecnie ich obszar jest prawie 4 razy większy i wynosi ponad 4200 hektarów. Lasy stanowią 15,2 proc. ogólnej powierzchni Poznania.

CZYJE SĄ LASY?

Około 2600 hektarów stanowi własność komunalną, blisko 32 proc. Powierzchni to lasy państwowe, a z kolei 7 proc., czyli niecałe 300 hektarów to własność prywatna. Wszystkie lasy komunalne zaliczane są do szczególnie chronionych. Stosowane są tam jedynie zabiegi pielęgnacyjne. Drzewostany budowane są z różnych gatunków po to, aby były odporne na zmiany klimatu.

KTO SPOTYKA W LESIE DZIKA

Miejscy leśnicy dbają również o ponad 300 kilometrów dróg i ścieżek leśnych. Drzewa są niezwykle istotne w życiu mieszkańców. Leśnicy podkreślają szczególną wagę ławek do dendroterapii, platform do medytacji czy platform do obserwacji ptaków. Przygotowali filmik, w którym tłumaczą, co zrobić w przypadku napotkania w lesie dzikich zwierząt, na przykład dzika czy wilka. Można go obejrzeć tutaj:

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl