W Poznaniu powstanie nowa galeria sztuki. Inna niż wszystkie

Daniel Dąbrowski, Agnieszka Topolska, Andrzej Staniek i Wiara Wojtaszczyk to młodzi studenci intermediów w Poznaniu. Chcą stworzyć w mieście zupełnie nowe artystyczne miejsce. Mają prezentować tam dzieła młodych artystów i zapraszać na ciekawe spotkania z lokalnymi przedstawicielami świata sztuki.

NOWA GALERIA

Młodzi artyści, studenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu mają pomysł na mieście zupełnie nowy artystyczny projekt w mieście. Jak zauważyli, w Poznaniu jest niewiele i coraz mniej miejsc, w których młodzi ludzie mogą podzielić się swoją sztuką, niezależnie od uczelni. Takie miejsce chcą więc stworzyć sami. W Poznaniu powstaje galeria sztuki Szczur.

W Poznaniu jest chyba jeszcze tylko jedno takie miejsce. Chcemy, żeby nasza galeria była inkluzywna i wyłamała się z często elitarnego, uczelnianego grona. Do Szczura będzie mógł przyjść każdy. – powiedziała Agnieszka Topolska, jedna z założycielek galerii.

DLACZEGO SZCZUR?

Do wymyślenia nazwy zainspirowała ich sytuacja młodych i niezależnych twórców w Polsce.

Szczury, tak jak my, artyści, wychodzą spod ziemi. Najczęściej również występują w stadzie, działają razem i stanowią wspólnotę. Co więcej, jest ich dużo i zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej. Stąd właśnie nazwa Szczur. Chcemy działać w grupie, która stanie się przestrzenią dla wszystkich, być zauważeni. – powiedziała Agnieszka Topolska.

W galerii będzie można nie tylko oglądać prace młodych artystów, ale także między innymi zobaczyć, jak pracują. Organizatorzy planują przeprowadzić serię ciekawych rozmów i paneli dyskusyjnych z lokalnymi, poznańskimi artystami. Szczur ma być również miejscem, w którym ludzie ciekawi i zafascynowani sztuką mogą po prostu przyjść i porozmawiać w miłej atmosferze. Młodzi artyści przewidują również możliwość wspólnego tworzenia w galerii.

POTRZEBUJĄ WSPARCIA

Młodym artystom udało się wynająć lokal przy ulicy Składowej 11. Na razie jego utrzymanie opłacają z własnej kieszeni. Co więcej, miejsce wymaga remontu. Mimo tego, że lokal jest teraz w złym stanie, organizatorzy chcą zachować miejsce w surowym stylu, tak, by główną uwagę przykuwała sztuka. Teraz artyści zbierają pieniądze na wymianę podłogi, zrobienia izolacji przeciw wilgoci i położenia nowej wylewki, zakupu wyposażenia, odmalowania oraz zainstalowania oświetlenia.

Studenci zorganizowali zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Potrzebują 12 tysięcy złotych. Aktualnie udało im się uzbierać ponad 3,5 tysiąca złotych. Link do zrzutki znajduje się TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl