W Poznaniu można zamówić mszę, pogrzeb czy spowiedź przez internet. Pierwsza taka parafia w Polsce

We wrześniu w Poznaniu pojawiła się nowa parafia, która od początku zaskakuje innowacyjnością. Zaczęło się od tymczasowej kaplicy w bloku mieszkalnym, teraz ks. Radosław Rakowski uruchomił stronę internetową, dzięki której można zamówić mszę, czy spowiedź online.

Parafia w bloku

Pierwsza msza w parafii pod wezwaniem imienia Jezus na poznańskiej Łacinie odbyła się 4 września. Już wtedy mieszkańców zaskoczyło miejsce nabożeństwa. Tymczasowa kaplica znajduje się bowiem w bloku mieszkalnym przy ulicy Czesława Niemena. Miejsce pierwotnie przeznaczone było na powierzchnie użytkowe, np. sklepy. Jednak dopóki nie powstanie „prawidłowa” świątynia, wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach w bloku mieszkalnym.

Pierwsze w Polsce cyfrowe biuro parafialne

Parafia z poznańskiej Łaciny nie przestaje zaskakiwać. Jest pierwszą w Polsce wspólnotą z cyfrowym biurem parafialnym. Klikając w zakładkę „załatw”, możemy umówić się na spowiedź, zamówić mszę, zorganizować ślub, pogrzeb czy zgłosić dziecko do chrztu i Pierwszej Komunii Świętej. W formularzu wystarczy wpisać adres email i zaznaczyć szacunkową długość spotkania. Można także zostawić księdzu wiadomość. Wszystko przez stronę internetową https://www.parafialacina.pl.

Innowacyjne rozwiązanie dla parafian

W rozmowie z PAP, ksiądz Radosław Rakowski podkreślił, że cyfrowe biuro parafialne to innowacyjne rozwiązanie na skalę całej Polski. Umawianie się online ma przede wszystkim oszczędzić wiernym nieprzyjaznych zaświadczeń, czy biur parafialnych działających często tylko w godzinach porannych, co jest trudne do pogodzenia z pracą. Duchownemu zależy na tym, by parafianie nie bali się zrobienia pierwszego kroku w stronę przygotowań do sakramentów.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl