W Plewiskach powstanie Wielkopolska Hala Widowiskowo-Sportowa?

W Plewiskach ma powstać Wielkopolska Hala Widowiskowo-Sportowa. Taką deklarację złożył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i wójt gminy Komorniki Jan Broda. Kto za nią zapłaci tego już politycy nie powiedzieli. Czy więc ta deklaracja o budowie hali, to zwykła wyborcza kiełbasa?

W Polsce jest pięć hal o pojemności powyżej 10 tys. osób – w Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Najbliżej Poznania zlokalizowana jest Atlas Arena w Łodzi, która jest od niego oddalona o ponad 200 km. Tego typu obiektu nie ma w całej zachodniej Polsce. Poznań postawił na przebudowę kultowej Areny. Na razie jednak prace stoją w miejscu.

Na miejsce budowy hali w gminie Komorniki wybrano teren za stadionem GOSiR w Plewiskach. Nieruchomość o powierzchni 200 ha jest własnością gminy Komorniki. Lokalizacja jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów komunikacyjnych – od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, od południa autostrada A2 – w równej odległości węzeł Poznań – Zachód oraz Poznań-Komorniki. Obiekt byłby również zlokalizowany blisko lotniska Poznań – Ławica oraz linii kolejowej E-20 Warszawa – Poznań – Berlin.

– Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu – podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Inwestycji przychylny jest także wójt gminy Komorniki Jan Broda.

Projekt takiej dużej hali jest zgodny z naszym studium, teraz będzie jeszcze trzeba zmienić plan miejscowy, ale z tym nie powinno być problemu – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wójt gminy Komorniki Jan Broda podpisali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu list intencyjny, w którym obie strony wyraziły chęć podjęcia współpracy w celu realizacji na terenie województwa wielkopolskiego wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.

Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu – mówi wojewoda.

Skąd by jednak miała pochodzić pieniądze na jej budowę, kto miałby za nią zapłacić tego politycy już nie mówią. Na dziś jest więc więcej pytań niż odpowiedzi. Na razie jak zapowiedział wojewoda zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny.

, który odbędzie się pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie projektowania ze zwycięzcą konkursu. Z uwagi na przedmiot konkurs będzie miał charakter międzynarodowy pod auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl