W piątek, 16 czerwca Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Z tej okazji ulicami Poznania przejdzie procesja. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.
W piątek, 16 czerwca w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej o godz. 19 zostanie odprawiona suma odpustowa pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Po mszy wyruszy poznańska procesja Serca Jezusowego, która przejdzie ulicami: Dąbrowskiego przez Most Teatralny, Fredry, aleją Niepodległości do placu Adama Mickiewicza. Tam zostanie odprawione nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Dlaczego Kościół świętuje?
Uroczystość została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675. W objawieniach tych Jezus polecił, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa.
Na dzień uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego Stolica Apostolska ustanowiła dzień modlitw wiernych o świętość kapłanów.
Formalnie święto, jako uroczystość liturgiczna, zostało ustanowione przez papieża Klemensa XIII 6 lutego 1765 r., wówczas tylko dla Królestwa Polskiego, w wyniku zgody papieża na skierowany do niego memoriał biskupów polskich. Uroczystość tę rozszerzył na cały Kościół dopiero papież Pius IX 23 sierpnia 1856 r..