Tłumy w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Prawie 400 tys. gości odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu w 2023 roku. Celem na 2024 rok jest osiągnięcie pułapu 500 tysięcy zwiedzających.

Jak podaje Polska Agencja prasowa w 2023 roku oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu odwiedziło prawie 400 tysięcy gości. W dotarciu do wystaw nie przeszkodziły nawet trwające z ubiegłym roku remonty w centrum miasta.

– Najwyższą frekwencję, znacząco przewyższającą 100 tys. gości, mieliśmy w Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz w Muzeum Sztuk Użytkowych. W obu tych miejscach zainteresowanie przewyższyło frekwencję wszelkich innych instytucji tego typu w Poznaniu, łącznie odwiedziło je około 270 tys. osób. Miniony rok zakończyliśmy z liczbą blisko 400 tys. gości we wszystkich naszych oddziałach” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Łęcki dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu

W skład Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP) wchodzą następujące oddziały: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Ratusz – Muzeum Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficzne oraz rezydencje znajdujące się poza Poznaniem: Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamek w Gołuchowie. Gmach główny w centrum Poznania mieści Galerię Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Łęcki wyjaśnił, że mimo wysokiej frekwencji pojawiły się informacje od osób starszych, że w związku z remontami w centrum miasta obawiają się oni odwiedzać te okolicę.

– O wiele poważniej remont płyty Starego Rynku wpłynął na funkcjonowanie mieszczących się tam Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Cały czas nieczynny jest ratusz. Trwa remont Muzeum Etnograficznego. Tym bardziej cieszy nas osiągnięty w minionym roku wynik” – powiedział PAP Łacki

Na liczbę odwiedzających MNP mógł wpłynąć także trwający w 2023 roku remont zamku w Gołuchowie, który w pierwszych miesiącach był zamknięty, a aktualnie wyłączona ze zwiedzania jest nowa część gmachu głównego.

– Ten łączny wynik 400 tys. bardzo nas cieszy, ale oczywiście nie popadamy w euforię, bo w tym samym czasie na przykład Muzeum Narodowe we Wrocławiu osiągnęło 800 tys. Dlatego stawiamy sobie cel na ten rok, żeby to było 500 tys. Taki wynik chcemy osiągnąć przy wciąż zamkniętym Muzeum Etnograficznym i przy trwających remontach w naszym gmachu głównym i w Gołuchowie” – powiedział PAP Tomasz Łęcki.

czytaj także: Jacek Jaśkowiak wystawił na licytację WOŚP kostkę brukową

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl