W kwietniu podpisanie umowy w sprawie dofinasowania budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Z moich informacji wynika, że w kwietniu jest szansa na to, żeby ta umowa była podpisana – powiedział w wywiadzie na antenie Radia Poznań minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Chodzi o dokumenty, które upoważnią resort kultury do współprowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

PAŃSTWO MA POMÓC

Temat Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 interesuje wielu poznaniaków. Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego chce uczestniczyć w jego budowie. Inwestycja będzie kosztować około 370 milionów złotych. Budżet państwa ma ją finansować aż w 60 procentach.

PRZEŁOM JUŻ W KWIETNIU?

Będzie to możliwe dzięki dokumentom, które upoważnią resort kultury do współprowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN). Aby jednak dofinansowanie stało się faktem, ministerstwo musi podpisać umowę z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem. Jak przekazał w Radiu Poznań minister Piotr Gliński, istnieje szansa, że taka umowa zostanie podpisana już w kwietniu.

Nie ma mowy o tym, żeby nie było dobrej atmosfery, bo po prostu chcemy osiągnąć wspólny cel i polityka się do tego nie miesza. Z moich informacji wynika, że w kwietniu jest szansa na to, żeby ta umowa była podpisana. – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

CO DALEJ?

Pod koniec marca na zostać ogłoszony konkurs na projekt ekspozycji stałej. Co więcej, najprawdopodobniej w czerwcu urząd marszałkowski ogłosi przetarg na budowę nowej siedziby muzeum. Sejmik województwa ma się też zająć dokumentacją, upoważniającą resort kultury do współprowadzenia WMN. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na ostatni kwartał obecnego roku. Muzeum ma powstać w 3 lata.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl