W jaki sposób doświadczamy rewolucji transportowej? Naukowcy robią badania

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą się dowiedzieć, w jaki sposób doświadczamy transportowej rewolucji. Badania realizują wraz z Heksagon Research, we współpracy z Instytutem Ekonomii Transportu w Oslo i Uniwersytetami w Oksfordzie i Utrechcie.

Bdanie dotyczy zmian w codziennej mobilności, upowszechniania się pojazdów elektrycznych oraz stref czystego transportu.

– Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać. Tworzyć nowe stacje dla hulajnóg elektrycznych czy może zakazać ich używania. Czy poświęcić więcej uwagi kierowcom, rowerzystom czy może elektrycznym autobusom – zauważają badacze z UAM.

Jak dodają, brakuje nam jednak rzetelnych danych, które pokazałyby jak faktycznie poruszamy się po Poznaniu i okolicach, co mieszkańcy myślą o nowych trendach w miejskiej mobilności oraz kto z nas traci, a kto zyskuje na obecnych zmianach. 

Aby pomóc w badaniu dotyczącym rewolucji transportowej, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie: http://tinyurl.com/sprawiedliwy-transport Może to zrobić każdy, kto mieszka w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu Poznańskiego.   

Ankieta dotyczy dostępności różnych miejsc oraz środków transportu, w tym tych elektrycznych. Zaspokojenia potrzeb dotyczących przemieszczania się i skali wykluczenia transportowego. Oceny nowych trendów w transporcie, takich jak upowszechnianie się aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych. Wprowadzenia strefy czystego transportu, oceny transportu w Poznaniu z perspektywy sprawiedliwości społecznej. 

W badaniu wykorzystywane ankiety internetowe, które pozwalają m. in. na oznaczanie na mapie miejsc odwiedzanych w najbliższej okolicy, a także rysowanie kształtu potencjalnej strefy czystego transportu.  

Najważniejsze wyniki badania zostaną upublicznione, a wnioski przekazane do urzędu miasta i związku metropolitalnego. Naukowcy prowadzą badania w Poznaniu, Oslo, Utrechcie i Bristolu.

czytaj także: Szkolny autobus z dziećmi wpadł do rowu

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl