W sobotę 18 lutego w Doruchowie odbył się konkurs darcia pierza „Pierzok”. Wydarzenie nawiązywało do dawnych prac i zwyczajów wiejskich. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z południowej Wielkopolski.
W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z południowej Wielkopolski, które inscenizowały dawne zajęcie gospodyń – darcie pierza. Konkurs miał na celu m.in. przypomnienie młodemu pokoleniu dawnych wiejskich tradycji czy propagowanie piękna wielkopolskiego folkloru i integracja środowiska wiejskiego.
– To nawiązanie do dawnej tradycji i nieodłącznego zajęcia kobiet w zimowym czasie, kiedy to wspólnie zbierały się i darły pierze. To obowiązkowe niegdyś zajecie gospodyń było okazją do integracji, rozmowy a przede wszystkim scalenia całej społeczności wiejskiej – mówił wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski.
Liczyła się nie tylko ilość
W zawodach wzięło udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW), a zadaniem pięcioosobowych drużyn było uskubać w ciągu pięciu minut jak najwięcej pierza. Darcie polegało na oddzielaniu chorągiewek i puchu od twardych stosin. Kobiety ubrane były w stroje ludowe, charakterystyczne dla ich regionu. Podczas rywalizacji oceniana była ilość i jakość podartego pierza, a także ubiór uczestników i oprawa artystyczna.
Zawody wygrało KGW ze Szklarki Mielęckiej (gm. Kępno), drugie miejsce zajęło KGW ze Skarydzewa (gm. Doruchów), natomiast trzecie miejsce przypadło KGW z Zamościa (gm. Sieroszewice).