W dobie smartfonów to szok, że są tak popularne

Książkomaty Biblioteki Raczyńskich osiągają rekordową popularność wśród czytelników. Miłośnicy książek skorzystali z tych urządzeń już ponad 29 tysięcy razy – daje to wynik około 80 wypożyczeń dziennie. Książkomaty, które umożliwiają łatwiejsze wypożyczanie książek, zostały uruchomione w Poznaniu dokładnie rok temu.

9 maja 2022 Biblioteka Raczyńskich uruchomiła sieć swoich książkomatów, która na dziś jest największym systemem tego rodzaju maszyn w Polsce. Od tego czasu czytelnicy biblioteki skorzystali z książkowych paczkomatów ponad 29 tysięcy razy. Rekord miesięcznych interakcji padł w marcu tego roku i wyniósł 3350 wypożyczeń i zwrotów. Rekordzistką jest wykładowczyni prawa na UAM, która wykonała już 318 wypożyczeń poprzez system książkomatów.

Najczęściej używana maszyna tego rodzaju stoi w Poznaniu na osiedlu Lecha. Miejsca na podium zajmują książkomaty na pętli Junikowo i przy ulicy Zamenhofa. 

Książkomaty to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z oferty Biblioteki Raczyńskich w rejonach miasta, w których nie ma oddziałów tej instytucji. W Poznaniu postawiono łącznie 11 urządzeń, z których każde posiada 93 skrytki z miejscem na kilka książek. Razem mogą one pomieścić około 3 tysiące publikacji. Dzięki książkomatom Biblioteka Raczyńskich zyskała 628 nowych czytelników.

Za pomocą tych urządzeń możemy odbierać zamówione elektronicznie tytuły, oddawać te wypożyczone, a także korzystać z ofert proponowanych przez bibliotekarzy. Aby korzystać z książkomatów wystarczy wyrobić kartę czytelnika. Jest to możliwe bezpłatnie w każdej filii biblioteki.

Lokalizacje książkomatów w Poznaniu:

ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 (Antoninek)

ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D (Szczepankowo)

ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c (Rataje)

w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121 (Rataje)

ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 (Rataje)

przy pętli autobusowej Starołęka, rejon ul. Książęca-Starołęcka (Starołęka)

teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (Świerczewo)

ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda (Górczyn)

ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka (Junikowo)

ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 (Ławica)

ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Poszwińskiego (Strzeszyn).

Hubert Niespodziany
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl