Od 27 grudnia br. zmieni się cena ciepła systemowego w Poznaniu. Ceny i stawki opłat za ciepło wzrosną średnio o 34%. Jak tłumaczy firma, nowa cena wynika z rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada br., zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.
W 2022 r. nastąpił kolejny, znaczący wzrost kosztów produkcji ciepła. Łączny koszt węgla zwiększył się ponad dwukrotnie, a uprawnień do emisji CO2 o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo rosną koszty operacyjne działalności przedsiębiorstw energetycznych, głównie z powodu inflacji. W odpowiedzi na tę sytuację, 28 listopada br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada 2022 r. Wprowadza ono dodatek do GJ (gigadżula) w taryfach dla ciepła wytworzonego w jednostkach kogeneracji.
Ceny ciepła systemowego są cały czas niższe niż w przypadku ogrzewania indywidualnego np. cena węgla dla gospodarstw domowych w połowie 2021 r. wynosiła około 800 – 900 zł za tonę, obecnie koszt ten wynosi 2 000 – 2 200 zł za tonę (bez uwzględnienia kosztów transportu). Jest to wzrost o ok. 150%. Należy także dodać, że ceny ciepła systemowego w Poznaniu będą w dalszym ciągu poniżej progów dla cen ciepła określonych w ustawie o rekompensatach – czytamy w komunikacie firmy Veolia.
Koszty ciepła jakie ponoszą klienci zależą nie tylko od kosztów jego produkcji i dystrybucji, ale także od efektywności jego zużycia. Zmniejszenie temperatury o jeden stopnień w ogrzewaniu domu czy mieszkania nie tylko obniży rachunki ale ma olbrzymi wpływ na środowisko, przez emisję mniejszej ilości dwutlenku węgla.