Użądlenie – jak się zachować?

Użądlenie przez osę, lub pszczołę może być szczególnie niebezpieczne, gdy jest się uczulonym. Podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

Nie tylko uczulenie może sprawić, że użądlenie jest bardzo niebezpieczne. Równie groźne jest użądlenie osoby nieuczulonej w okolicach ust, gardła czy języka. Najważniejsze jednak w oby tych przypadkach jest natychmiastowe usunięcie żądła w przypadku pszczoły, lub całej osy (ta kilkukrotnie żądli choć nie zostawia żądła w ciele, trzeba ją zrzucić z ciała). Jeśli zaczną się reakcje alergiczne – wysypka, duszności, pokrzywka – należy podać osobie użądlonej leki przeciwalergiczne, alergicy noszą je ze sobą. Jeśli objawy nie ustępują należy natychmiast wezwać karetkę. Jeśli po użądleniu osoba traci przytomność, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, czyli przekręcić na bok i także zadzwonić pod 112. Należy też kontrolować funkcje życiowe – sprawdzając puls na nadgarstku i oddech. Jeśli zaczną zanikać – powinno się rozpocząć sztuczne oddychanie.

W przypadku silnie postępującej reakcji alergicznej, której nie zatrzymują leki antyalergiczne, lub ich nie ma w pobliżu – najlepiej zadzwonić pod 112.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl