Uwaga na gęste mgły. Zaczną się za kilka godzin

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed mgłami, które od dzisiaj, aż do wtorku rano mogą występować na terenie Poznania i Wielkopolski. W niektórych miejscach widoczność może wynosić od 50 do 200 metrów.

GĘSTE MGŁY

IMGW wydało ostrzeżenia o gęstej mgle, która może pojawić się już dzisiaj. Alert dotyczy niemal całego kraju w tym również Wielkopolski i Poznania. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje od godziny 21.00, a meteorolodzy z instytutu przewidują, że mgła będzie pojawiać się przynajmniej do wtorku rano.

Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których lokalnie widzialność może wynosić od 50 m do 200 m. – czytamy w komunikacie wydanym przez IMGW.

JAK JEŹDZIĆ W CZASIE MGŁY?

Mgliste warunki są szczególnie niebezpieczne na drogach. Narażeni są kierowcy, rowerzyści oraz piesi. Policjanci informują w jaki sposób powinni się zachować prowadzący pojazdy. Jednym z ważnych elementów jest właściwe oświetlenie. W warunkach mgły bez względu na porę dnia lub nocy, kierowcy powinni skorzystać ze świateł mijania, w przypadku gęstej mgły – ze świateł przeciwmgłowych.

We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej oraz drogowych. Światła przeciwmgłowe tylne stosujemy tylko przy bardzo dużej mgle, przy ograniczeniu widoczności do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi światła te należy natychmiast wyłączyć. – przestrzegają policjanci z Pleszewa we wpisie instruktażowym.

Zdaniem policji cenną wskazówką jest też uważne obserwowanie linii namalowanych na jezdni. Kiedy pasy przerywane zamieniają się w ciągłe to znak, że zbliżamy się do potencjalnie niebezpiecznego miejsca i należy zachować większą ostrożność. Mundurowi przestrzegają też by ograniczyć prędkość do minimum i w miarę możliwości zrezygnować z wyprzedzania. W przypadku awarii samochód najlepiej zatrzymać poza jezdnią.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl