Uratuj komuś życie. W Poznaniu rozpoczęła się nowa akcja

W Poznaniu rozpoczęła się nowa akcja przygotowana przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Każdy będzie mógł uratować komuś życie przez oddanie krwi na dworcu autobusowym Poznań Główny.

Gdzie można oddać krew w Poznaniu?

Od piątku, 12 stycznia ruszy akcja „Oddaj krew – uratuj życie”. Zbiórka krwi odbywać się będzie w każdy wtorek i piątek w godzinach od 8.00 do 14.00 na dworcu autobusowym Poznań Główny przy stanowisku numer 5. Na miejscu czekać będzie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Gotowy będzie do przyjęcia dawców zarówno z Poznania, jak i podróżnych. Wszyscy chętni będą mieli okazję przekazać swój najcenniejszy dar – krew, która ma potencjał uratowania czyjegoś życia.

– Dworzec autobusowy Poznań Główny to miejsce, gdzie w ciągu dnia można zaobserwować liczny ruch podróżnych i mieszkańców. Liczymy także, że wśród osób, które odwiedzają sąsiednie centrum handlowe znajdą się chętni do wsparcia tej akcji – poinformowali organizatorzy akcji.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu obecnie najbardziej brakuje grup krwi: 0 Rh- oraz A Rh-. W związku z tym apeluje się do osób posiadających te grupy o udział w akcji. Każda oddana jednostka krwi ma potencjał uratowania życia. Potencjalnych dawców zachęca się do wsparcia tej szlachetną inicjatywę.

fot. zdjęcie poglądowe/ źródło: pixabay.com

Kto może oddać krew?

Każda osoba, która ma między 18 a 65 rokiem życia, cieszy się dobrym zdrowiem, nie posiada przeciwwskazań medycznych i spełnia inne ustalone kryteria, ma możliwość oddania krwi. Ważne jest, aby dawca był w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Istotne jest również, aby osoba, która chce oddać krew nie miała żadnej z przewlekłych chorób. Mogłyby one wpływać na jakość krwi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

W dzień, gdy planujemy oddanie krwi, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią dietę. Zaleca się spożycie lekkostrawnego, niskotłuszczowego posiłku, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie nie obciąży przewodu pokarmowego. Dodatkowo, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, picie wody przed donacją krwi może pomóc utrzymać prawidłowy poziom płynów. Ograniczenie palenia papierosów ma również istotne znaczenie. Substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą wpłynąć na skład krwi i ogólną kondycję zdrowia.

Czytaj także: Do kiedy powinna stać choinka w domu 2024?

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl