Upały doskwierają zwierzętom. W ten sposób można im pomóc

Lato to okres wysokich temperatur. Upały jednak doskwierają nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. O tym, że odczuwają one negatywne skutki gorąca, warto pamiętać w nadchodzących dniach.

Kluczową sprawą jest zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do świeżej wody. W trakcie upałów nie należy zbyt intensywnie się z nimi bawić, co może doprowadzić do przegrzania organizmu. Dodatkowe chłodzenie może zapewnić głaskanie ich mokrymi rękoma. Co więcej, pod żadnym pozorem nie można golić sierści, co stanowi ich naturalną barierę ochronną.

Ważne jest również dopasowanie pory spaceru do temperatury na zewnątrz. Odradza się spacerowanie oraz uprawianie sportu ze zwierzętami w szczytach temperatury. Podłoże w tych godzinach jest bardzo rozgrzane, co może być bolesne oraz szkodliwe dla zwierzęcia.

Zwierzęta mogą doznać udaru cieplnego. Występują wówczas objawy takie, jak: wysoka temperatura, dyszenie, łapczywe chwytanie powietrza, suchość i przekrwienie błoni śluzowych, brak sił oraz zaburzenie świadomości.

W przypadku podejrzenia udaru u swojego pupila, należy udać się do weterynarza. Zaleca się także delikatne, stopniowe chłodzenie zwierzęcia, poprzez okłady lub lekkie spryskiwanie chłodną, ale nie zimną wodą. 

Mylą schronisko z hotelem

Zwierzęta w poznańskim schronisku również borykają się z wysokimi temperaturami. Zapewniony mają stały dostęp do świeżej wody oraz cienia. Ich boksy są zadaszone, istnieje także możliwość wyjścia na zewnątrz. Dodatkowo dostępne są dla nich baseny, w których pupile, wedle uznania, mogą się schłodzić i pobawić. Dużym problemem w okresie wakacyjnym często bywa porzucanie psów przed urlopami. 

– Obecnie, w okresie wakacyjnym, otrzymujemy niestety więcej telefonów z pytaniem o możliwość oddania zwierząt na wakacje. Podkreślam, że schronisko nie jest hotelem dla psów, nie przyjmujemy zwierząt właścicielskich „na przechowanie” – mówi Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego schroniska. 

Odnotowywane są również przypadki porzucania psów lub pozostawiania ich przywiązanych do drzew. Czyn ten jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat lub grzywna do 100 tys. zł. 

Pracownicy poznańskiego zoo, oprócz standardowych działań, jak zagwarantowanie wody czy cienia, zapewniają zwierzętom także m.in. zimne pożywienie. Otrzymują one odpowiedni dla siebie pokarm w formie schłodzonej lub mrożonej.

Wysoka kara za pozostawienie zwierzęcia

Za pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie grozi do trzech lat więzienia. W przypadku zauważenia np. psa w rozgrzanym pojeździe, należy najpierw ocenić sytuację. Gdy po obserwacji nie pojawi się właściciel, należy podjąć działanie. Gdy szyba samochodu jest uchylona, można otworzyć drzwi. Natomiast gdy nie ma innej możliwości, działając w celu wyższej konieczności, dopuszczalne jest wybicie szyby. Należy także powiadomić o tej sytuacji policję lub inne służby porządkowe. 

Zobacz też: 130 psów bez własnego domu. Najwięcej psiaków czeka latem

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl