„Uwaga! Dziś i w nocy (10/11.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – czytamy w wiadomości ALERT RCB.
Od rana, 10 lipca w Poznaniu jest upał i duchota. Temperatura sięga ok. 34 st. C., wilgotność powietrza wynosi ok. 40 proc. IMGW ostrzega jednak przed burzami o różnym stopniu intensywności, które mają nawiedzić zachodnią część Polski. RCB wysłało SMS-y do mieszkańców tych regionów.
Najsilniejsze burze spodziewane są w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, zachodniej części pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz w zachodniej Wielkopolsce i północno-zachodniej części dolnośląskiego. Ostrzeżenie III stopnia obowiązuje od godziny 14 do 22 w środę, 10 lipca.
Na obszarach objętych ostrzeżeniem III stopnia burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające prędkość powyżej 115 km/h. Istnieje również ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznych, szczególnie w większych miastach, gdzie suma opadów może wynosić od 55 do 80 mm. IMGW zaznacza również możliwość opadów dużego gradu oraz małe zagrożenie trąbą powietrzną.
Ostrzeżenia II i I stopnia
Dla pozostałych części województw wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz centralnych części województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed burzami. W tych rejonach prognozowane są opady od 35 do 55 mm oraz porywy wiatru od 85 km/h do 115 km/h. Możliwe są także opady gradu.
Oprócz ostrzeżeń przed burzami, IMGW utrzymuje również ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem dla prawie całej Polski.
Skala zagrożeń meteorologicznych
- Ostrzeżenie III stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
- Ostrzeżenie II stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
- Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych oraz sytuacje zagrażające życiu.
Czytaj też: Upały w Poznaniu. W tych miejscach mieszkańcy mogą się ochłodzić