– Jesteśmy trzecim w kraju uniwersytetem pod względem wielkości i pozycji naukowej – powiedziała rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, ale też dodała: – Rankingi są narzędziem marketingowym. Uniwersytet Poznański świętuje 105-lecie.
Jutro, 7 maja minie 105 lat od inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej (przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański). Od 1955 r. uczelnia nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Później w latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami:
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP);
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP)
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).
Co w programie dwudniowych obchodów?
Z tej okazji uczelnie przygotowały obchody 105-lecia od 6 do 7 maja. Na początek w poniedziałek odbyła się uroczystość nadania imienia prof. Ludwiki Izabeli Dobrzyńskiej-Rybickiej sali XVII w Collegium Minus. Senat UAM zdecydował upamiętnić właśnie w ten sposób pierwszą kobietę, która uzyskała tytuł profesora w II Rzeczpospolitej w Uniwersytecie Poznańskim. Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Następnie od godz. 11.30 do 17.30 trwa seminarium naukowe pt. „105 lat Uniwersytetu Poznańskiego: pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość”.
Z kolei dzień później, 7 maja obchody rozpoczną się od uroczystego otwarcia Collegium Rubrum UAM (godz. 10). Następnie odbędzie się wręczenie orderów, odznaczeń i medali pracownikom i pracowniczkom oraz b. pracownikom i pracowniczkom UAM w Sali Lubrańskiego (godz. 12). Później spotkają się władze rektorskie UAM, UMP, UPP i AWF na dziedzińcu PTPN. Chwilę później nastąpi przemarsz ulicami Mielżyńskiego, Gwarną i Święty Marcin na pl. Mickiewicza, gdzie rektorzy składają kwiaty przed pomnikiem A. Mickiewicza, a następnie wszyscy udają się do Auli UAM w Collegium Minus (godz. 14.30). Wspólne posiedzenie senatów uczelni z udziałem zaproszonych gości w Auli UAM rozpocznie się o godz. 15.30.
– Wydawało się, że w obliczu kryzysu ekonomicznego, wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła nasza sytuacja 2024 będzie bardzo trudna. Zamknęliśmy ubiegły rok z pozytywnym wynikiem finansowym. Zakończyliśmy dwie ważne inwestycje: nowoczesny dom akademicki Meteor i otwierany we wtorek budynek Collegium Rubrum – powiedziała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM.
Jak rozwinęły się poznańskie uczelnie?
W minionych pięciu latach Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozwijał się dynamicznie. Powstało wiele nowych obiektów, takich jak Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Symulacji Medycznej.
– Niewątpliwie jednym z najważniejszych przedsięwzięć było uruchomienie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, którego pierwsze bloki już otwarto. Jest to największy SOR w Wielkopolsce. Jednak nasze osiągnięcia nie ograniczają się jedynie do inwestycji. Większość naszych wydziałów uzyskała kategorię A w procesie ewaluacji, a także tytuł Human Resorses, przyznawany przez Komisję Europejską. Nasza uczelnia od lat utrzymuje się w czołówce pod względem wyników na egzaminach końcowych – powiedziała prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego, prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.
Wyzwania w dobie pandemii
Z wyzwaniami ostatnich pięć lat zmierzyła się też Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W okresie pandemii wiele obiektów sportowych było zamkniętych lub ograniczyło swoje działania. Z tego powodu uczelnia postawiła na stronę badawczą, ponieważ wcześniej skupiała się na aspekcie praktycznym.
– Obecnie możemy z dumą powiedzieć, że nie musimy się wstydzić naszej strony badawczej, która stała się niezwykle silnym fundamentem naszej działalności. Udało nam się uruchomić nowy kierunek studiów – dietetykę, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto również wspomnieć o wyzwaniach związanych z infrastrukturą. Przebudowa głównego budynku naszej uczelni przy ulicy Królowej Jadwigi była ogromnym przedsięwzięciem, wymagającym wielu konsultacji z konserwatorem zabytków. Co jeszcze nas czeka? Przede wszystkim planujemy budowę nowego obiektu lekkoatletycznego oraz rozwój naszego ośrodka sportów wodnych. Walczymy również o pozyskanie terenów pod nową pływalnię. Wszystkie te działania są niezwykle ważne dla rozwoju naszej uczelni i spełnienia potrzeb naszych studentów – powiedział prof. dr hab. Dariusz Wieliński, rektor AWF.
Rekordową liczbę pieniędzy pozyskanych na projekty badawcze ze źródeł zewnętrznych otrzymał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
– Jednym z najważniejszych osiągnięć było otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt oraz naszych nowoczesnych zakładów doświadczalnych, w tym pierwszej w Polsce biometanowej biogazowni. Nasz uniwersytet odnotował również wzrost międzynarodowej liczby studiujących, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu naszą ofertą edukacyjną. Ponadto, zrealizowaliśmy szereg inwestycji, m.in. w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. W przyszłości zamierzamy kontynuować nasz rozwój, koncentrując się na badaniach z obszarów przyrodniczych, rolnictwa i leśnictwa. Chcemy być liderem w tych dziedzinach na poziomie krajowym i międzynarodowym – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Jakie wyzwania przed uczelniami?
– Przed nami wiele wyzwań, w tym rozwój działań związanych ze zrównoważonym rozwojem, intensyfikacja działań proekologicznych, rozwój sztucznej inteligencji oraz inwestycje w infrastrukturę – powiedziała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.
Prof. Kaniewska w kwietniu została wybrana na drugą kadencję, która potrwa do 2028 roku.
– Jesteśmy trzecim w kraju uniwersytetem pod względem wielkości i pozycji naukowej. Tę pozycję utrzymujemy konsekwentnie od lat, poprawiając jakość nauczania i kształcenia. Staramy się też systematycznie podnosić naszą pozycję w rankingach. Natomiast to, że rankingi są narzędziem marketingowym, o których można dyskutować, świadczy fakt, że prestiżowe uczelnie z Holandii wycofują się z wyścigu rankingowego – zakończyła prof. Kaniewska.
Czytaj też: Wydziergali kilkaset ubrań dla potrzebujących