Wydziergali kilkaset ubrań dla potrzebujących

Dzięki twórczości tych niezwykłych osób dzieci na całym świecie otrzymały potrzebne ubrania. Tegoroczne spotkanie to jednak coś więcej niż tylko rozmowy i wymiana doświadczeń. Podczas zlotu odbędą się warsztaty z robienia maskotek, gdzie uczestnicy będą mogli nauczyć się tworzyć zabawki, które przyniosą radość najmłodszym.

Warsztaty z robienia na drutach

W siedzibie Fundacji „Redemptoris Missio” odbywa się Zlot Włóczkersów. W wydarzeniu biorą udział panie z klubu Włóczkersów, które specjalizują się w tworzeniu rękodzieła z włóczki. Główną atrakcją zlotu są warsztaty z robienia maskotek. Zajęcia prowadzi siostra Cecylia Śmiech, laureatka tytułu Poznanianka Roku 2019.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej

Historia klubu Włóczkersów

Historia klubu Włóczkersów zaczęła się od siostry Cecylii Śmiech, urszulanki. W 2010 roku siostra Cecylia wydziergała 150 czapek, które trafiły do małych Afgańczyków za pośrednictwem polskich żołnierzy. Jej inicjatywa szybko przyciągnęła uwagę innych, którzy zaczęli wspierać siostrę, przysyłając włóczki i materiały do dalszego dziergania.

– Przykład siostry porwał do działania całą rzeszę ludzi dobrej woli. Do tej pory Włóczkersi wydziergali i wysłali 120 tysięcy czapek. Cała akcja pomocy dzieciom odbywa się zupełnie za darmo – mówi Justyna Janiec-Palczewska, Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej

Zaczęła powstawać coraz większa grupa

W miarę jak wieść o jej pracy rozchodził się po kraju, coraz więcej osób wyrażało chęć pomocy. Siostra Cecylia postanowiła nauczyć innych robienia na drutach. Z tych wspólnych warsztatów narodził się pierwszy klub Włóczkersów przy Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu. Tak zrodziła się społeczność, której misją było tworzenie ciepłych ubrań i maskotek dla dzieci w potrzebie. To dzięki tej inicjatywie pierwsze czapki trafiły do dzieci w Afganistanie, gdzie ciepłe ubrania były niezwykle potrzebne.

Z czasem fundacja zaczęła tworzyć nie tylko czapki, ale także inne ubranka i zabawki, które przesyłano do potrzebujących dzieci w Afryce. W krajach dotkniętych biedą i trudnymi warunkami, takie dary były bezcenne.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej

Pomóż i ty!

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działania Włóczkersów, może to zrobić, przesyłając lub przynosząc włóczkę do Banku Wełny w Fundacji „Redemptoris Missio” przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu, czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. Każda ilość włóczki jest mile widziana, ponieważ to dzięki niej Włóczkersi mogą kontynuować swoje dzieło, tworząc ubrania i maskotki dla dzieci na całym świecie.

Zobacz galerię:

Czytaj także: Młode szermierki ze złotym medalem

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl