Ulica Wielka deptakiem? Co na to mieszkańcy?

Staromiejska ul. Wielka niebawem stanie się główna ulica łączącą Stary Rynek z nowymi Mostami Berdychowskimi i dalej okolicami Malty. Czy powinna więc lepiej wpisać się w pieszy ciąg i stać się deptakiem?

O tym, że w tym miejscu zamiast ulicy powinien powstać deptak napisał na forum Skyscrapercity jeden z komentujących.

– Pomysł powinien być jeden: deptak i drzewa… — stwierdził forumowicz. Koncepcja ciekawa, ale czy powinna być zrealizowana?

Ulica Wielka deptakiem z drzewami?

Czy jest miejsce na takie rozwiązanie w tym miejscu i czy sprawdziłoby się ono tutaj? Wielka jest jedną z ważniejszych dróg dojazdowych do Starego Rynku, którą dowożony jest choćby towar do pobliskich restauracji?

– Byłbym ostrożny w tworzeniem kolejnego deptaku, zwłaszcza bez konsultacji z mieszkańcami i radą osiedla – mówi Tomasz Dworek, radny osiedlowy ze Starego Miasta.

Jego zdaniem rezygnacja z dotychczasowego charakteru ulicy nie zawsze korzystna jest dla samych mieszkańców.

fot. Łukasz Gdak

– Efektem zamknięcia ruchu samochodowego na Wrocławskiej jest masowy odpływ mieszkańców z fyrtla, nikt nie chce żyć w oku imprezowego alkoholowego cyklonu. Na hałas skarżą się goście hotelu, co wpływa także na jego rankingi na portalach bookingowych – wyjaśnia Dworek.

Wielka nie będzie deptakiem… Przynajmniej narazie

Jego zdaniem to samo może stać się na Wielkiej. Jedyny zysk z takiej zmiany czerpać mieliby wówczas właściciele knajp, powodując w procesie gentryfikacji wyludnianie się ulicy. Jak zauważa, miasto bez mieszkańców stanie się skansenem.

– Pozostaje także kwestia dojazdu do posesji i parkowania. Ten temat także jest ważny dla mieszkańców – zauważa Dworek.

Miasto póki co nie planuje zmiany charakteru tej ulicy.

– W tej chwili nie toczą się żadne prace dotyczące ewentualnej przebudowy ul. Wielkiej – ucina dyskusję Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Czytaj też: Wypadek na A2. Gigantyczny korek. Kierowcy omijajcie to miejsce!

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl