Uhonorowano osoby i instytucje wierne ideałom Poznańskiego Czerwca

Brat Marek Durski, Fundacja im. doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” oraz Andrzej Poczobut zostali laureatami tegorocznej Nagrody Stukot ’56. Wyróżnienia przyznawane są osobom i instytucjom, które swoją działalnością nawiązują do wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku – wolności, godności, prawa i solidarności.

Już po raz piąty wręczono Nagrody Stukot ’56, przyznawane osobom i organizacjom kontynuującym idee robotniczego zrywu z czerwca 1956 roku. Inicjatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Laureaci otrzymują statuetkę w formie drewnianego „okuloka” – charakterystycznego drewniaka noszonego przez robotników dawnych Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Symboliczna nagroda ma przypominać o ludziach, którzy w 1956 roku upomnieli się o podstawowe prawa i wolności.

Laureaci Nagrody Stukot ’56 2026

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach nawiązujących do hasła widniejącego na Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956: „O Boga, za wolność, prawo i chleb”.

W kategorii „O Boga”, przyznawanej za działania na rzecz wolności religijnej i pokojowego współistnienia wyznań, wyróżniono brata Marka Durskiego ze wspólnoty ekumenicznej Taizé. Duchowny od lat angażuje się w organizację międzynarodowych spotkań młodzieży oraz działania na rzecz dialogu i pomocy uchodźcom.

Nagrodę „Za prawo i chleb” otrzymała Fundacja im. doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” z Konina, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami i realizuje idee swojego patrona – lekarza oraz społecznika, propagującego nowoczesną rehabilitację i aktywizację społeczną.

W kategorii „Za wolność” uhonorowano Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi. Poczobut przez lata relacjonował sytuację polityczną u wschodniego sąsiada Polski i był wielokrotnie represjonowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Po pięciu latach więzienia został uwolniony dzięki działaniom polskich władz i współpracy międzynarodowej.

Hołd dla bohaterów Czerwca ’56

Podczas gali podkreślano, że laureaci swoją działalnością przypominają o wartościach, które przyświecały uczestnikom poznańskiego protestu.

– Każdy z nich swoim pięknym życiem, ofiarnością, odwagą cywilną i konsekwencją w działaniu składa hołd Bohaterom Czerwca ’56. Pokazujemy, że są ludzie, dla których wartości takie jak wolność, godność, prawo, chleb czy tolerancja religijna są nadal ważne i warte pielęgnowania – mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Znaczenie nagrody podkreślał również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– W wielu miejscach na świecie nadal łamane są prawa człowieka, tłumiona jest wolność słowa i prześladowani są obrońcy demokracji. Dlatego ogromnym zaszczytem jest dla nas obecność w gronie laureatów Andrzeja Poczobuta – człowieka, którego życiowa droga pokazuje, co oznacza walczyć o wolność – powiedział podczas uroczystości.

Miejsce nieprzypadkowe

Tegoroczna gala odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To właśnie tam w czerwcu 1956 roku przebywali zagraniczni goście, którzy jako jedni z pierwszych przekazali światu informacje o robotniczym proteście i jego krwawym stłumieniu przez komunistyczne władze.

Nagroda Stukot ’56 przyznawana jest od 2022 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Aleksandra Banasiak, Hanna Suchocka, Hospicjum Palium, Fundacja Redemptoris Missio oraz Stowarzyszenie Zupa na Głównym.

czytaj także: Główne obchody Poznańskiego Czerwca przeniesione. Jest decyzja

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl