Uczniowie wracają do szkół, a nauczyciele protestują. Spore zmiany w poznańskich placówkach

Do 2 poznańskich liceów trafią najnowocześniejsze w Polsce stacje do pracy nad sztuczną inteligencją. Jedna z poznańskich szkół otwiera również nowe skrzydło. Nauczyciele wciąż jednak protestują i domagają się między innymi większych płac oraz wyższych dofinansowań edukacji.

Uczniowie w całej Polsce wrócili do szkolnych ławek na kolejny rok nauki. W Wielkopolsce do podstawówek, liceów, techników i zawodówek wraca ponad 470 tysięcy młodych ludzi. Dzisiaj przyszli do szkół na oficjalne rozpoczęcie roku. W Poznaniu w tych uroczystościach brali dziś udział zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski i posłanka PiS Jadwiga Emilewicz.

Zastępca prezydenta Poznania otworzył nowe skrzydło Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 na Podolanach. Znajdują się tam nowoczesne sale lekcyjne i pokoje dla nauczycieli oraz gabinet psychologa. W pobliżu w nowym budynku funkcjonować będzie również filia Biblioteki Raczyńskich.

Nowy budynek zespól szkolno-przedszkolnego nr 15 przy ul. Druskienickiej na Podolanach/ źródło: PIM

 

Posłanka Emilewicz gościła w XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Jesienią powstanie tam najlepiej wyposażone w Polsce laboratorium do sztucznej inteligencji. Uczniowie skorzystać będą mogli z 26 stacji roboczych oraz stacji do treningu SI. Identyczne laboratorium stanie w II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Oba sfinansuje Intel we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

 

rozpoczęcie roku szkolnego w XXV LO w Poznaniu/ fot. Ł. Gdak/wpoznaniu.pl

 

Pragniemy, aby młodzież mająca możliwość edukacji w zakresie sztucznej inteligencji stawała się twórcami rozwiązań, które będą miały wpływ na gospodarkę oraz metody wykonywania pracy przez ludzi. – powiedziała Jadwiga Emilewicz. 

Wraz z rozpoczęciem roku powrócił także temat miedzy innymi podwyżek pensji dla nauczycieli. Od początku roku szkolnego aktywnie działa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy uruchomili pogotowie protestacyjne. Jednocześnie rozpoczęli akcję oflagowania i oplakatowania szkół. Zamierzają poinformować społeczeństwo o problemach w systemie edukacji. Domagają się również odchudzenia podstawy programowej, wyższych płac dla nauczycieli oraz większych dofinansowań edukacji.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl