Prawie 1200 złotych za taki pokój “w stylu japońskim” w Poznaniu

“Ależ na tym rynku mieszkaniowym mamy cichych mistrzów słowa. Pokój ze standardowymi meblami z IKEA? Styl skandynawski. Cela dla Leszka Millera? Styl japoński.” – napisał o ogłoszeniu wynajmu pokoju “w stylu japońskim” jeden z użytkowników Twittera. Sam czynsz za wynajem wynosi 920 złotych i to nie wszystkie opłaty.

Ceny wynajmu mieszkań, choć rosną coraz wolniej, wciąż są bardzo wysokie. Wpływ na to ma szalejąca inflacja oraz napływ uchodźców z Ukrainy. Przeciętny koszt najmu metra kwadratowego w Poznaniu wynosi 49 złotych. W dodatku na rynku pojawia się coraz mniej mieszkań do wynajęcia.

Co więcej, za miesiąc rozpoczyna się rok akademicki. Oznacza to, że wielu studentów szuka lub będzie szukać miejsca zamieszkania od października. Dla nich najlepszą opcją poza akademikiem jest często wynajem pokoju. Jedną z ofert, przedstawiającą “Pokój w stylu japońskim” udostępnił na Twitterze użytkownik Łukasz Najder.

hotel dla psów w Poznaniu
  • fot. Użytkownik OLX Bartosz
  • Fot. Użytkownik OLX Bartosz

fot. Ogłoszenie OLX

Jeszcze kilka lat tego szaleństwa i metraż będą podawać w metrach sześciennych, a w ofercie będą futurystyczne kapsuły dla młodych i dynamicznych oraz gustowne sarkofagi dla miłośników klasyki. – skomentował jeden z użytkowników Twittera.

Inny zasugerował, że może być to przykład podziału pomieszczeń, który stosują patodeweloperzy. Taką grafikę umieścił w komentarzu.

Źródło: Twitter

Czynsz za wynajem pokoju wynosi 920 złotych. Na tym jednak opłaty się nie kończą. Spółdzielni trzeba dodatkowo zapłacić 125 złotych. Do czynszu należy również dołożyć 150 złotych zaliczki za media. Internet jest w cenie. Łącznie więc miesięczny koszt wynajmu takiego pokoju to prawie 1200 złotych.

Serwisy ogłoszeniowe pełne są podobnych ofert w Poznaniu. W wielu z nich niemal 1000 złotych płaci się za pokój, w którym kanapa prawie dotyka biurka i regału, a pokój ma minimalny metraż. Rząd przekonywał, że program Mieszkanie+ rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków, ale w ramach tego programu nie powstało w Poznaniu ani jedno mieszkanie.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl