Uczeń zaprojektował nowe logo Kuratorium

Podczas porannego śniadania prasowego w gabinecie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podsumowano pierwsze 100 dni pracy nowego Kuratora Oświaty Igora Bykowskiego. W czasie spotkania zaprezentowane zostało też nowe logo Kuratorium.

Mija 100 dni od objęcia urzędu przez nowego Kuratora Oświaty Igora Bykowskiego. Podczas porannego spotkania z dziennikarzami opowiedział o swoich dotychczasowych dokonaniach.

Wsparcie i empatia

Od objęcia urzędu przez Igora Bykowskiego zostały powołane nowe zespoły:

  • Zespół ds. Przyjaznej Edukacji,
  • Zespół ds. Przestrzegania Praw i Obowiązków Uczniów, Mediacji i Równości,
  • Zespół ds. Kształcenia Zawodowego.

Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z wymienionych, który ma za zadanie podjęcie inspirujących działań, które będą wspierały poprawę przestrzegania przepisów prawa w szkołach, przedszkolach i innych placówkach na terenie województwa. Nowy Kurator zaznacza, że wdrażanie i respektowanie przepisów prawa powinno być oparte na empatii, zrozumieniu i poszanowaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli czy ich rodziców. Zgodnie z planem do końca października 2024 r. powstanie check-lista, która pomoże dyrektorom szkół tworzyć i poprawiać statuty szkolne, by uwzględniały wymogi prawa i najlepsze rozwiązania pedagogiczne.

Wsparciem Kuratorium zostaną objęci nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również dyrektorzy, zwłaszcza ci, którzy zostali postawieni w nowej roli.

– Rola dyrektora placówki oświatowej mocno różni się od roli nauczyciela. Nie chcemy, by dyrektorzy, którzy biorą na siebie tę ważną funkcję zostali pozostawieni sami sobie – mówił Igor Bykowski. – Planujemy objąć ich dodatkowym wsparciem, dzięki czemu łatwiej będzie im wdrożyć się w nowe obowiązki.

Od 6 marca Kuratorium przeprowadziło 477 kontrole planowe, 64 kontrole doraźne i 233 wizyty w szkołach związane ze wspomaganiem pracy.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich 100 dni, wśród wyróżnianych nagrodami Kuratorium Oświaty nauczycieli zostali docenieni także ci, których praca zwykle schodzi na drugi plan. Mowa o takich stanowiskach jak nauczyciel wspomagający lub szkolny pedagog. Igor Bykowski zaznacza, że ich praca jest ogromnym wsparciem w systemie edukacji i chce, by została zauważona.

Stawia na współpracę

Podczas spotkania Wielkopolski Kurator Oświaty został zapytany o współpracę z uczniami. Jakiś czas temu podczas spotkania z Donaldem Tuskiem jeden z obecnych uczniów zaproponował rozmowy przy okrągłym stole i dyskusję na temat problemów, z jakimi w polskich szkołach zmagają się uczniowie. Premier z chęcią przystał na tę propozycję. Jak dowiedzieliśmy się od Igora Bykowskiego, rozmowy te będą przeprowadzane. Pierwsze z nich zaplanowane są w Białymstoku, ale możemy spodziewać się, że w przyszłym roku szkolnym do rozmów dojdzie także w Wielkopolsce. Kurator Oświaty zaznaczył jednak, że takie spotkania odbywają się regularnie, m.in. z radnymi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Podczas spotkania zaprezentowane zostało także nowe logo Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Zwycięzcą w konkursie na projekt logo pn. „Kurator blisko ludzi – nowe perspektywy” wygrał projekt Mateusza Walaska. To uczeń klasy 2 Technikum Poligraficzno-Administracyjnego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu. Co ciekawe, to ten sam uczeń, który zaprojektował alternatywne logo dla Poznania, którym zachwyciło się wielu poznaniaków.

W nowym logo przeważa kolor pomarańczowy. Symbolizować ma radość i pozytywne emocje. Kształt liter: K i O nawiązuje nie tylko do Kuratorium Oświaty, ale też i oka, które ogarnia swoim wzrokiem cały system szkolnictwa.

fot. facebook.com/kopoznanpl

Czytaj także: Zamiast baraków nowe osiedle komunalne

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl