Tylko tam będzie można zostawić elektryczne hulajnogi

W 170 punktach Poznania powstaną specjalne miejsca przeznaczone do zwrotu hulajnóg elektrycznych. Ma to uporządkować problem zaparkowanych w różnych miejscach pojazdów.

Punkty mikromobilności Hop&go zostaną wyznaczone w miejscach, w których wcześniej funkcjonowały stacje i strefy zwrotu Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz w lokalizacjach wskazanych przez operatorów systemu hulajnóg.  Łącznie ma ich być 170 w różnych częściach miasta. Będzie tam można zostawić rower lub hulajnogę i ostatni etap trasy do wybranego celu pokonać pieszo. Zostawiający hulajnogi na obszarze objętym strefą płatnego parkowania będą zobowiązani do korzystania ze stref mikromobilności.

– Operatorzy zadeklarowali, że tak zaprogramują swój system, że nie będzie można zakończyć wypożyczenia jednośladu, jeśli nie zostanie on zwrócony w jednym z wyznaczonych punktów. Będzie wówczas naliczana i pobierana z konta użytkownika dalsza opłata – wyjaśnia Piotr Libicki.

Strefy mikromobilności Hop&go mają zacząć działać jeszcze w tym roku.

– Zrównoważony transport jest czymś, co jako jednostka współodpowiedzialna za transport w mieście zdecydowanie popieramy i dlatego pozytywnie oceniamy wzrost popularności hulajnóg elektrycznych jako środka poruszania się. Jednak idący z nim w parze problem nieprawidłowego parkowania tych urządzeń nie może być dłużej tolerowany – mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania urzędników z przedstawicielami firm wypożyczających hulajnogi i rowery ustalono program powstawania punktów mikromobilności. Strefy mają zostać wyznaczone w czasie wakacji. Następnie przez miesiąc będą działać jako miejsca sugerowane do zaparkowania (bez wspomnianego naliczania dodatkowych opłat przez operatorów). Po tym okresie, a więc najprawdopodobniej od września br., parkowanie w tych lokalizacjach będzie obowiązkowe. Obecnie trwa przygotowanie postępowania przetargowego na wykonanie oznakowania punktów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl