Trwa Poznański Tydzień Kobiet. Wiele atrakcji dla mieszkanek Poznania

Trwa Poznański Tydzień Kobiet. Przez cały czwartek i piątek w Pawilonie można posłuchać tego, co do powiedzenia mają mieszkanki stolicy Wielkopolski. Czwartek to także okazja, by spotkać się z Poznaniankami 2023 – bohaterkami tegorocznej miejskiej kampanii społecznej.

Konferencja „Women Talk” zaczęła się w czwartek, 12 października w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1 i potrwa do piątkowego popołudnia. Jest częścią Poznańskiego Tygodnia Kobiet, który wieńczy akcję społeczną Poznanianki 2023. Przez sześć dni w całym Poznaniu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń – wśród nich m.in. warsztaty związane ze zdrowiem i wsparciem psychicznym, spotkania dla rodziców, przedsiębiorczyń, nauka samoobrony i asertywności, rozmowy dotyczące klimatu. Zaplanowano także „Babską sobotę” w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych – będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, w tym mammografii, cytologii czy konsultacji z ginekologiem. 

Poznanianki 2023

Podczas pierwszego dnia wydarzenia rozmowy będą podzielone na trzy panele tematyczne. Pierwszy z nich – „Siostrzeństwo” – był okazją, by zastanowić się nad znaczeniem tego terminu. Udział w nim biorą: Angelika Kucińska – dziennikarka, twórczyni podcastu „Kobiety objaśniają świat”, Aleksandra Sudolska – prezeska poznańskiego stowarzyszenia Local Girls Movement, współzałożycielka „Schronu”, Magdalena Szewciów – edukatorka antydyskryminacyjna, trenerka rozwoju osobistego. Panel poprowadzą Agnieszka Szczepanek, Katarzyna Chrobak, twórczynie podcastu „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”. 

O godz. 12.30 rozpoczął się kolejny panel – „Inkluzywność”. Jego uczestniczki porozmawiały o tym, w jaki sposób język może ranić i co robić, aby tego unikać. Razem zastanowiły się, dlaczego feminatywy wciąż wzbudzają wiele emocji, a także jak mówić inkluzywnie, z uwzględnieniem doświadczeń osób z niepełnosprawnościami, niecispłciowych i nieheteronormatywnych. W panelu udział wzięły: Martyna Zachorska – wykładowczyni i twórczyni profilu „pani od feminatywów”, autorka książki „Żeńska końcówka języka”, Marta Mazurek – wykładowczyni z zakresu gender studies, samorządowczyni działająca na rzecz równouprawnienia i edukacji antydyskryminacyjnej, radna Miasta Poznania oraz Paula Szewczyk – dziennikarka Wysokich Obcasów, autorka książki „Ciała Obce. Opowieści o transpłciowości”.

Panel „Zdrowie” rozpocznie się o godz. 15. Podczas niego ginekolożka opowie, o co najczęściej pytają ją pacjentki. Będzie też okazja, by porozmawiać o zdrowiu reprodukcyjnym i poznać działalność stowarzyszenia wspierającego osoby z doświadczeniami chorób onkologicznych. Dyskutować będą: dr Martyna Kozłowska-Wytyk – ginekolożka, Anna Piłat-Bredow i Aleksandra Walkowiak – przedstawicielki Stowarzyszenia RakujeMY Jak Chcemy, Beata Kaczmarek – psycholożka kliniczna, doktora nauk medycznych, specjalizująca się w neuropsychologii osób starszych. Spotkanie poprowadzi Maria Lisiecka-Pawełczak – Radna Miasta Poznania, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia. 

Przez cały czas konferencji jej uczestniczki i uczestnicy mogą też własnoręcznie – za pomocą sitodruku – nanieść symbole miejskiej akcji na dowolną tkaninę (bluzkę, koszulkę, torbę).

O godz. 18 rozpoczną się „Rozmowy przy stole” – czyli spotkanie z Poznaniankami roku 2023, bohaterkami tegorocznej edycji miejskiej kampani społecznej. Do doświadczenia wspólnej debaty uczestników zaprosi drag queen Twoja Stara – każdy będzie mógł zabrać głos. 

Wydarzeniem towarzyszącym piątkowym debatom jest czytanie performatywne „Niewidzialnych kobiet” – na podstawie książki Caroline Criado Perez o tym samym tytule. Start o godz. 20.30 w Teatrze Ósmego Dnia. 

Warsztaty dla kobiet

Drugi dzień „Women Talk” to część praktyczna konferencji. W Kinie Muza i w Pawilonie równolegle odbędą się trzy warsztaty (uwaga, obowiązują zgłoszenia). Wszystkie rozpoczną się o godz. 10. Pierwszy z nich, „Zdrowa pewność siebie”, będzie poświęcony budowaniu pewności siebie i rozwijaniu samozaufania. Kolejny, „Przywództwo kobiet”, skupi się na inkluzywnych, niepatriarchalnych metodach przywództwa, a trzeci – „Cielesne (współ)bycie” spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy ciało to przedmiot czy podmiot? 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie piątkowy pokaz filmu dokumentalnego „Kobieta” i dyskusja w Kinie Muza. W obrazie wyreżyserowanym przez Yann Arthus-Bertrand i Anastasię Mikovą 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów. Po seansie odbędzie się dyskusja z publicznością, którą poprowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik (babka od histy).

Zobacz też: Poznański teatr z ogromnym wyróżnieniem. Nominowany do „operowych Oscarów”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl