Poznański teatr z ogromnym wyróżnieniem. Nominowany do „operowych Oscarów”

Spektakl „Jawnuta” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, w reżyserii Ilarii Lanzino otrzymał prestiżową nominację do International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. To wyjątkowe wyróżnienie cieszy zarówno twórców, jak i miłośników opery, a także podkreśla znaczenie odkrywania i reinterpretacji dzieł Stanisława Moniuszki.

Spektakl „Jawnuta” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, w reżyserii Ilarii Lanzino, został doceniony przez prestiżowe International Opera Awards. Ta wyjątkowa nominacja skupia uwagę na dziełach odkrywanych na nowo i reinterpretowanych w świecie opery.

Nominacja do International Opera Awards: Uznane wyróżnienie

„Jawnuta” to nie tylko spektakl artystyczny, ale także próba spojrzenia na klasyczne dzieło Stanisława Moniuszki w nowy sposób. Premiera odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w grudniu 2022 roku. Spektakl zdobył uznanie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej publiczności. To przekonało Jury International Opera Awards do przyznania nominacji w kategorii „dzieło odkryte na nowo”.

Kultura, historia i odkrywanie dziedzictwa Moniuszki

Twórcy „Jawnuty” oraz miłośnicy opery są szczególnie dumni z tej nominacji. To nie tylko wyróżnienie dla nich samych, ale także podkreślenie znaczenia odkrywania i reinterpretacji dzieł Stanisława Moniuszki, patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Gala ogłoszenia zwycięzców International Opera Awards odbędzie się 9 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. „Jawnuta” ma szansę powtórzyć sukces „Parii”, która zwyciężyła w tej samej kategorii w 2021 roku.

International Opera Awards: Święto sztuki operowej na świecie

International Opera Awards to coroczne wydarzenie, które celebruje świat opery na całym globie. Jego cele są klarowne: podnosić rangę opery jako formy sztuki, dostrzegać i nagradzać sukcesy w operze oraz generować fundusze na stypendia dla młodych talentów operowych z całego świata.

Przez ostatnie sześć lat, dzięki International Opera Awards, udało się zgromadzić fundusze dla Fundacji Opera Awards. Wsparły one prawie 100 aspirujących artystów operowych, w tym śpiewaków, reżyserów, dyrygentów, repetytorów i akompaniatorów.

Ocenianie przez profesjonalne jury

Ocenę nominowanych i wyboru zwycięzców International Opera Awards przeprowadza jury złożone z doświadczonych profesjonalistów z branży operowej. Przewodniczy mu redaktor Opery, John Allison.

„Jawnuta”: opowieść o miłości i przesądach

Spektakl „Jawnuta” przenosi widzów w fascynujący świat, gdzie miłość musi zmierzyć się z uprzedzeniami społecznymi. Stach, pochodzący z zamożnej rodziny, zakochuje się w Chichie, Cygance. Jednak na ich drodze stoją odwieczne zasady, nietolerancja i upór. Czy Stach i Chicha będą mogli być razem? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Czy happy end jest możliwy?

To wyjątkowa inscenizacja, która po raz pierwszy prezentuje operę Stanisława Moniuszki w pełnym muzycznym opracowaniu przygotowanym przez Rafała Kłoczko, dyrygenta przedstawienia.

Czytaj też: „Pamiętajmy o Osieckiej”. Finał 26. edycji z 3 muzycznymi wieczorami

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl