Trujący smog nad Poznaniem. Alarmujące prognozy na kolejne dni

W ciągu nadchodzących dni mieszkańcy Poznania muszą przygotować się na kolejne przekroczenia norm stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Według prognoz Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, we wtorek, środę i czwartek możemy spodziewać się niekorzystnych warunków atmosferycznych, które sprzyjają gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Prognozy nie są optymistyczne – stężenia pyłu PM10 w Poznaniu mogą przekroczyć dopuszczalne normy. Wtorkowe (27 lutego) stężenie może sięgnąć aż 72 mikrogramów na metr sześcienny, a kolejne dni nie przyniosą poprawy. Przewidywane są wartości odpowiednio 64 i 66 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Urzędnicy podkreślają, że głównymi sprawcami emisji pyłów drobnych są kominki, piece kaflowe oraz kotły węglowe. Co więcej, niesprzyjające warunki meteorologiczne, takie jak niewielka prędkość wiatru czy inwersja temperaturowa, jeszcze bardziej pogarszają sytuację.

Stężenia PM2,5 przekraczają normy

Dane IQAir informuje o stężeniach pyłu PM2,5 sięgających nawet 100 mikrogramów na metr sześcienny w okolicach Poznania. To znacznie przekracza dopuszczalne normy i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że największe stężenie pyłu PM10 przypada na noc, jednak obecnie stacje monitorujące pokazują wartości poniżej normy. Niemniej jednak sytuacja może ulec zmianie w najbliższych godzinach.

Czytaj też: Nowe loty z Poznania na Sycylię. Za niecałe 300 zł

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl