Tramwaj na ul. Ratajczaka

Miasto podpisało umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji na budowę trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka. Za rok dokumentacja ma być gotowa.

Wykonawca dokumentacji, po dokonaniu inwentaryzacji geofizycznej, architektonicznej oraz geodezyjnej obszaru inwestycji, przygotuje model BIM dla istniejącej infrastruktury. Będzie zobowiązany wziąć pod uwagę wszystkie dotyczące jej zamierzenia inwestycyjne i remontowe, zaplanowane przez jednostki miejskie i firmy nią zarządzające. Wszystko po to, by móc skoordynować te prace z budową trasy tramwajowej.

Projekt budowy trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka będzie kolejnym dokumentem przygotowanym w nowoczesnej technologii BIM (ang. Building Information Modeling). Upraszcza ona proces jego powstawania, umożliwia ciągły dostęp do informacji, a także do związanych z nim kosztach i harmonogramach.

Budowę planujemy po zakończeniu projektowania i uzyskaniu wszystkich pozwoleń, od 2021 do końca 2022 roku. Będzie ona skoordynowana z innymi inwestycjami, które toczyć się będą w Poznaniu. Prace na ul. Ratajczaka rozpoczną się po zakończeniu przebudowy ronda Rataje i skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Św. Marcin — mówi Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania.

– Projekt budowy trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka wiąże się z dużym dofinansowaniem, które Miasto uzyskało na jego realizację. To prawie 60 mln zł, a wartość całego projektu to 130 mln zł. Jesienią odbędą się konsultacje, na które zaprosimy wszystkich zainteresowanych, jak mieszkańcy i rady osiedli — wyjaśnia Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Tramwaj na ul. Ratajczaka, którego budowę zaplanowano na lata 2021-2022 ma nie tylko połączyć Wildę i centrum, ale stać się również elementem osi komunikacyjnej północ-południe.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl