Wielkopolska

Tragiczny bilans ferii 2024 na drogach. Policja alarmuje

Ferie zimowe to czas odpoczynku i zabawy, jednak dla wielu osób okres ten kojarzy się także z wyjazdami na wypoczynek np. w góry. Niestety, jak pokazują statystyki, nie zawsze jest to czas beztroski. Policja podsumowała akcję „Bezpieczne Ferie 2024”, która obejmowała intensywne kontrole na drogach. Wyniki są alarmujące.

Ferie zimowe Wielkopolska

Podczas zimowych ferii w Wielkopolsce, policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Kontrolowali prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów osobowych i autokarów. Szczególną uwagę poświęcono kierowcom przewożącym dzieci i młodzież.

W ciągu dwóch tygodni, od 10 do 25 lutego, policjanci przeprowadzili kontrole prawie 28 tys. kierowców pojazdów osobowych oraz 830 autokarów, sprawdzając ich stan trzeźwości. W 82 przypadkach okazało się, że kierujący wsiedli za kółko będąc w stanie nietrzeźwości.

Policjanci działający w całym województwie odnotowali 76 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło łącznie 7 osób, a 81 zostało rannych. Najwięcej tragicznych zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: kaliskiego, pilskiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego oraz śremskiego.

Spotkania z poznańską policją

Funkcjonariusze organizowali także spotkania edukacyjne dla dzieci, na których uczyli ich bezpiecznego spędzania czasu wolnego. W Poznaniu takie spotkania odbyły się dwukrotnie w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2024”. Wydarzenia miały miejsce pod dwoma popularnymi poznańskimi galeriami handlowymi – Avenida i Posnania.

Policjanci podczas spotkań przypominali o zasadach korzystania ze sprzętu zimowego i bezpiecznego poruszania się na drodze. Podkreślili też, że ryzyko wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne oraz jak przygotować się do podróży i dostosować prędkość do warunków na drodze. Nauczyli najmłodszych, jak reagować w sytuacjach zagrożenia i gdzie szukać pomocy.

Czytaj także: Ruszają ćwiczenia wojskowe Dragon-24

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl