To Urson. W poznańskim zoo na świat przyszło nietypowe zwierzę

Poznańskie zoo ma powód do świętowania. Na świat przyszło kolejne zwierzę, urson. To dość nietypowy maluch, którego wygląd zmieni się całkowicie w ciągu kilku dni.

Zoo Poznań

Wczoraj w Nowym Zoo w Poznaniu przyszedł na świat mały urson. Na razie nie wiadomo, jakiej jest płci. Urson to jeden z większych gatunków gryzoni, znany ze swoich charakterystycznych kolców. Obecnie młode zwierzę ma jeszcze miękkie włosy, które z dnia na dzień staną się coraz twardsze, aż w końcu zamienią się w kolce.

Dorosły osobnik ursona/ fot. pixabay

Opis gatunku

Urson, znany również jako jeżozwierzowaty urson (Erethizon dorsatum) jest dużym gryzoniem z rodziny jeżozwierzowatych. Występuje głównie w Ameryce Północnej, od Alaski po północne Meksyk. Zwierzęta mają ciało pokryte twardymi kolcami po to, by, bronić się przed drapieżnikami. Kolce są ostre i mogą łatwo wbić się w skórę napastnika, co czyni ursony trudnymi przeciwnikami dla wielu drapieżników.

Ursony są roślinożercami, żywiącymi się głównie liśćmi, korą, pędami i owocami. Są aktywne głównie nocą i znane z tego, że wspinają się na drzewa w poszukiwaniu pożywienia.

Czytaj także: W czerwcu startują koncerty NaFalach. Jest pełna lista wykonawców

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl