To są najlepsze okładki 2023 roku

Wybrano laureatów X edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową. Nagrody wręczono podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru.

Nagrodę główną otrzymał Jakub Kamiński za okładkę płyty „Polonez” zespołu Lumpeks. W uzasadnieniu jury doceniło świeżą interpretację tradycji projektowej. Umiejętne wykorzystanie liter, barw, światła, faktur oraz kształtów doprowadziło do stworzenia ekspresyjnej kompozycji, pełnej dynamiki, napięć i rytmów.

II nagrodę oraz Wyróżnienie za edytorstwo przyznano Mariuszowi Szypurze odpowiedzialnemu za front albumu ,,Something Indefinitely Good” Happy Pills – za pop-artową narrację w wielu intrygujących odsłonach oraz niebanalny pomysł na oddanie słuchaczom decyzji o ostatecznym kształcie okładki ich egzemplarza. 

III nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za edytorstwo przyznano za wyrafinowaną prostotę, redukowanie form i środków z nienagannym wykorzystaniem typografii, która nadaje wyrazistość i krystalizuje przekaz. Otrzymał ją Maciej „Animisiewasz” Grochot. Jury doceniło również dwa inne projekty tego samego autora „Minus 30° C” Zimy Stulecia oraz „Kontonbili EP” Isaaca Birituro and The Rail Abandon przyznając im Wyróżnienia za Edytorstwo.

Ze względu na wysoki poziom zgłoszeń postanowiono przyznać również dodatkowe Wyróżnienie za edytorstwo. Wręczono je Alanowi Kępskiemu i Monice Sadłos za okładkę „biorę wdech (hikikimori)” bryskiej, doceniając bajkową inscenizację widowiska utrzymanego w charakterystycznej dla naszych czasów estetyce nadmiaru.

Wystawa najlepszych okładek potrwa do 31 lipca w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu. Oglądać ją można od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 20.00.

czytaj także: SYNONIMY. Wyjątkowa wystawa

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl