To oni walczą o fotel prezydenta. Co o nich wiemy?

Wybory samorządowe już w tę niedzielę, 7 kwietnia. O najwyższe stanowisko w Poznaniu po raz czwarty powalczy Jacek Jaśkowiak, obecnie urzędujący prezydent. Wśród kontrkandydatów ma Zbigniewa Czerwińskiego, Przemysława Plewińskiego, Łukasza Garczewskiego i jedyną kontrkandydatkę Beatę Urbańską. Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji o każdym z nich (kolejność alfabetyczna).

Zbigniew Czerwiński

Ma 63 lata. Kandyduje z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczona Prawica – Poznań. Stan cywilny: żonaty. Przedsiębiorca. Pracował w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Był też prezesem „Gazety Handlowej” oraz działaczem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. W czasach PRL działał opozycyjnie, za co nagrodzono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Od 1998 działa w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w którym był m.in. przewodniczącym. Kandydował do Sejmu i Parlamentu Europejskiego, jednak bezskutecznie.

Łukasz Garczewski

Ma 39 lat. Kandyduje z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Społeczny Poznań. Reprezentuje Lewicę Razem. Stan cywilny: żonaty. Dyrektor ds. rozwoju oprogramowania. Działacz społeczny i Radny Osiedla Rataje. Zajmuje się programowaniem, zarządzaniem projektami i komunikacją. Związany z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Tech To The Rescue i Towarzystwem Genealogiczno-Heraldycznym w Poznaniu. Członek Komisji Infrastruktury i Komisji Bezpieczeństwa. Kandydował w 2023 r. do Sejmu z listy Lewicy, ale bezskutecznie.

Jacek Jaśkowiak

Ma 60 lat. Kandyduje z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska. Stan cywilny: wolny. Ekonomista, prawnik. Karierę zaczął w firmie Kulczyk Tradex, w której pełnił funkcję dyrektora. Właściciel firmy doradztwa gospodarczego, a później prezes spółki „Jaśkowiak”. W 2010 r. po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta Poznania z ramienia Porozumienia My-Poznaniacy. Bezskutecznie. W 2013 r. wstąpił do struktur Platformy Obywatelskiej. Od 2014 r. prezydent Poznania. Wygrał w drugiej turze z Ryszardem Grobelnym. W 2018 r. wygrał w pierwszej turze wyborów samorządowych.

Przemysław Plewiński

Ma 39 lat. Kandyduje z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Stan cywilny: żonaty. Adwokat. Specjalizuje się w prawie karnym. W przeszłości dziennikarz lokalny (poznańska „Gazeta Wyborcza”, a następnie Wielkopolska Telewizja Kablowa). Od 2013 r. prowadzi wraz z żoną własną kancelarię adwokacką. Pracował m.in. w komisjach i podkomisjach sejmowych ds. bezpieczeństwa imprez sportowych oraz masowych.

Beata Urbańska

Ma 47 lat. Kandyduje z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica. Stan cywilny: mężatka. Analityczka finansowa. Szefowa poznańskich struktur Nowej Lewicy. Wybrana podczas I Ogólnego Zebrania organizacji miejskiej Nowej Lewicy w Poznaniu w 2022 r. Zasiada w Radzie Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria. W kadencji 2014-2018 była radną w Radzie Miasta Poznania. Kandydowała do Sejmu z listy Lewicy w wyborach parlamentarnych w 2019 roku i 2023 roku, ale bezskutecznie.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl