To oni oddali życie za ojczyznę

W piątek, 1 września, przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W stolicy Wielkopolski kwiaty pamięć ofiar hitlerowskiego najeźdźcy upamiętniano przed pomnikiem Armii Poznań.

Pamięć o ofiarach

W stolicy Wielkopolski rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Józefa przy ul. Działowej 25, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej. Bezpośrednio po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Armii Poznań. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele administracji rządowej, władze województwa i samorządu a także związków kombatanckich i innych organizacji.

6 lat ludobójczej wojny

1 września 1939 roku nastąpił atak hitlerowskich Niemiec na Polskę. Był to także początek II wojny światowej. O godzinie 4.48 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Również 1 września zaatakowano polskie placówki na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym gmach Poczty Polskiej, dzielnie broniony przez pocztowców. Początkowym etapem wojny 1939 r. była tzw. wojna graniczna – walka w obronie polskich granic zachodnich. Jednym z pierwszych jej starć była bitwa pod Krojantami na Pomorzu, gdzie 1 września 18. Pułk Ułanów Pomorskich rozbił niemiecki batalion piechoty, co opóźniło postępy wrogiego korpusu o kilkanaście godzin.

1 września w bitwie pod Mokrą w okolicach Częstochowy Wołyńska Brygada Kawalerii z Grupy Operacyjnej „Piotrków” zwycięsko odparła czołowe ataki niemieckiej dywizji pancernej, która utraciła około 100 czołgów i wozów pancernych. Jedna z największych bitew wojny granicznej rozegrała się pod Mławą. Trwała do 4 września bitwa i miała wielkie znaczenie dla obrony Warszawy.

II woja światowa trwała blisko 6 lat i pochłonęła 60 milionów ofiar.

czytaj także: Poznańskie fortyfikacje oblężone

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl