To niesamowite ilu osobom pomogli

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wszczepiają implanty ślimakowe. Dzięki temu pacjenci z głębokim niedosłuchem mogą z powrotem usłyszeć świat. Poznański szpital pomaga niedosłyszącym pacjentom od 30 lat.

W tym roku mija 30 lat od pierwszego wszczepienia implantu ślimakowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Dzięki temu zabiegowi pacjenci, którzy borykają się z problemem niedosłuchu mogą ponownie usłyszeć dźwięki. W ciągu 30 lat w poznańskim szpitalu wszczepiono 1840 implantów. Dzisiaj, w piątek 1 marca odbył się kolejny taki zabieg, a już za dwa dni świętować będziemy Światowy Dzień Słuchu.

– To dorosła kobieta z głębokim niedosłuchem, która od wielu lat stopniowo traciła możliwość słyszenia. Wcześniej stosowała aparaty słuchowe, ale ich używanie przestało przynosić korzyści. Zdecydowano więc o założeniu protezy, czyli implantu ślimakowego. To urządzenie, które zamienia dźwięki – czyli fale akustyczne – w impulsy elektryczne. Te zaś są przesyłane bezpośrednio do zakończeń nerwu słuchowego. – wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Gawęcki, specjalista otorynolaryngolog

Po wszczepieniu urządzenia składającego się z dwóch części, pacjentka musi przez kilka dni pozostać w szpitalu. Następnie, po ok 5 tygodniach musi zgłosić się do Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie specjaliści założą jej zewnętrzną część urządzenia. Po odpowiednim wyregulowaniu i rehabilitacji kobieta ponownie będzie słyszała dźwięki z otoczenia.

fot.poznan.pl

Szansa dla dzieci

Z zabiegu mogą skorzystać nie tylko dorośli ale również dzieci. Minimalny wiek dziecka to ukończenie roku, chociaż w niektórych ośrodkach takie zabiegi są wykonane również młodszym dzieciom.

młodszym maluchom. 

– Od 20 lat w Polsce działa program powszechnych badań przesiewowych słuchu u noworodków, związany z Fundacją Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy więc możliwość wykrywania niedosłuchu praktycznie w ciągu pierwszych dni po porodzie. I takie dzieci mamy też na oddziale. – wyjaśnia dr hab. n. med. Michał Karlik, specjalista w otorynolaryngologii oraz w audiologii i foniatrii.

W poznańskim szpitalu z zabiegu skorzystali m.in mały Leoś i Oleś, aby poćwiczyć słuchanie. Wizyty w szpitalu są niezbędnym etapem rehabilitacji.

-Dopiero wczoraj Olesiowi założono drugą część urządzenia, tę zewnętrzną. Dzisiaj przyjechaliśmy na pierwsze zajęcia, żeby zacząć z niego poprawnie korzystać.- wyjaśnia mama chłopca, pani Marta.

Mówimy o kilku etapach treningu słuchowego – wyjaśnia dr Karlik. – W pierwszym z nich mamy do czynienia tylko z detekcją dźwięku – pacjent po prostu zaczyna coś słyszeć. Następnie pojawia się różnicowanie, czyli określenie, czy słyszane odgłosy są takie same, czy może różnią się od siebie. Kolejny etap to identyfikacja dźwięku, dopiero po niej następuje próba rozumienia mowy. Na to wszystko potrzeba czasu. Na szczęście dzieciom przychodzi to raczej szybko. Wielu małych pacjentów z głębokim niedosłuchem po wszczepieniu implantu ma olbrzymie szanse, by dostać się do zwyczajnej szkoły. 

Skorzystają również seniorzy

Dla wykonania zabiegu nie ma górnej granicy wieku. Jeśli anestezjolodzy nie widzą przeciwskazań również seniorzy mogą skorzystać z implantów. Kryteria otologiczne to najprościej mówiąc stan ucha i dróg słuchowych.

– Zwracamy uwagę na kryteria audiologiczne i otologiczne – wyjaśnia dr Gawęcki. – Audiologiczne to przede wszystkim poziom niedosłuchu. Przyjmuje się, że do zabiegu powinien on wynosić więcej niż 70-80 decybeli, ale to kwestia bardzo zróżnicowana indywidualnie, bo równie ważnym parametrem jest poziom rozumienia mowy. Liczy się także to, jaką korzyść pacjent ma z aparatów słuchowych – bo są osoby, które mają niedosłuch na poziomie 70 decybeli, ale całkiem dobrze funkcjonują jeszcze z aparatami, a są tacy, u których na tym poziomie będzie już duży problem z rozumieniem mowy. 

Lekarze przypominają jednak, że przy problemach ze słuchem jednak zawsze powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który może wystawić skierowanie do laryngologa.

Czytaj także-Piotr Morawiec z Kultu z zarzutami. Czy poznański koncert będzie odwołany? | Wiadomości POZNAŃ

źródło- (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl