To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce

Millennium Docs Against Gravity po raz piąty w Poznaniu. Festiwal potrwa od 10 do 19 maja. W samym Kinie Muza wyświetlone zostanie ponad 50 filmów.

W maju Poznań stanie się centrum filmów dokumentalnych. Wszystko za sprawą Millennium Docs Against Gravity. To festiwal filmów dokumentalnych, który odbywa się w siedmiu polskich miastach, a od pięciu lat w Poznaniu. Festwial potrwa od 10 do 19 maja, a podczas jego trwania będzie można zobaczyć najnowsze dokumenty z całego świata. Będą to filmy ze świata socjologii, polityki, kultury czy sportu. W samym Kinie Muza widzowie będą mieli okazje zobaczyć ponad 50 dokumentów.

12 tytułów

W konkursie głównym tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity znalazło się 12 tytułów. Są to filmy, które pokazywane były m.in. podczas Berlinale, w Sundance, Wenecji czy Rotterdamie. Filmy te powalczą o Grand Prix festiwalu – nagrodę Banku Millennium.

Pierwszy z filmów to „Sugarcane” w reżyserii Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie. Będzie miał swoją premierę podczas Millennium Docs Against Gravity. Opowiada on o rdzennych mieszkańcach kanadyjskiego rezerwatu Sugarcane, którzy postanawiają rozliczyć się z traumatyczną przeszłością. Kolejny tytuł to „Ibelin” wyreżyserowany przez Benjamina Ree. To film o młodym norweskim graczu, który zmarł w wieku 25 lat na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Przed śmiercią zostawił swoim rodzicom hasło do komputera, żeby mogli odkryć, jak bogate życie prowadził w internecie.

W konkursie weźmie udział wyróżniony na Berlinale film „Nie chcemy innej ziemi”, który wyreżyserowali: Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor. Kolejny konkursowy tytuł to „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” w reżyserii Johana Grimonpreza. Opowiada on o muzykach, którzy zdają sobie sprawę, że są wykorzystywani przez własny kraj, w którym nadal istnieje segregacja rasowa. Kolejny film to „Hollywoodgate” w reżyserii Ibrahima Nash’ata, w którym reżyser przedstawia wstrząsający obraz talibów i ich stosunku do reszty świata.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć film o życiu i trudnej artystycznie drodze fotografki Libuše Jarcovjákove. O fotografce opowiedziała reżyserka Klára Tasovska w filmie „Jeszcze nie jestem tym kim bym chciała”. Prosto z festiwalu w Sundance na poznański festiwal przyjedzie film „Agent Szczęscia”, który wyreżyserowali Arun Bhattarai i Dorottya Zurbó. Nie zabraknie także czarno-białej produkcji „Matka Vera” w reżyserii Cécile Embleton i Alys Tomlinson. Kolejną konkursową propozycją jest film „Nokturny” w reżyserii Anupama Srinivasan oraz Anirban Dutta. To medytacyjny obraz przyrody wschodnich Himalajów.

Polskie tytuły

Na tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity nie zabraknie filmów polskich artystów. Pierwszy z nich to „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej. Film opowiada o Wandzie Rutkiewicz, pierwszej kobiecie świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi. Drugi z nich to „Las” Lidii Dudy. Dokument przedstawia historię Asi i Marka, którzy po studiach kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej. Pewnego dnia w ich życiu pojawiają się Uchodźcy.

Nagroda Wolności

W Poznaniu ponownie zostanie przyznana Nagroda Wolności. Wygra film, który najbardziej według jury broni wolności. Filmy oceni jury w składzie: Ewa Ewart, Agnieszka Jankowiak – Maik i Klaudiusz Chrostowski. Konkurs odbędzie się w Kinie Muza. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro.

fot. Millennium Docs Against Gravity

Czytaj także: Teatr Wielki ponownie w Berlinie. Zagra w słynnej filharmonii | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl