Uczniowie szkół podstawowych z Wielkopolski zostali laureatami 7. edycji konkursu literackiego “Popisz się talentem”. Nagrodą jest książkowy debiut zwycięskich tekstów publikowanych w książce, która ukaże się na rynku już jesienią tego roku.
O konkursie
Konkurs „Popisz się talentem” organizuje Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu w nich potencjału literackiego, kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku, w książce pokonkursowej można znaleźć 30 opowiadań laureatów, którą każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany przez Nową Erę na cele charytatywne związane ze wsparciem dzieci. Dochód ze sprzedaży ostatniej książki “Detektywi w akcji” wsparł działalność Fundacji Świętego Mikołaja.
Tegoroczna edycja
W tym roku tematem przewodnim konkursu były Okulary Czasu. To supergadżet, który mocno zmienia punkt widzenia – dzieciom pokazuje świat widziany oczami dorosłych, a dorośli w takich okularach widzą świat oczami dzieci. Uczniowie w swoich opowiadaniach mogli opisać, co według nich wyniknie z takiej nieoczekiwanej zmiany perspektywy. Młodzi twórcy wykorzystali swoją kreatywność. Na konkurs przysłano 1961 prac. Spośród nich jury wybrało 30 najlepszych tekstów, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w niej można znaleźć także opowiadania tegorocznych laureatów “Czas na okulary?” Maksa, “Niezwykły seans” Ani i “Najlepszy prezent od babci Wróżki” Julii.
Laureatami tegorocznej edycji są:
- Maksymilian Panek – Szkoła Podstawowa im. Wiktora Kaji, Białośliwie, klasa 3;
- Anna Stańczyk – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. A. Wodziczko, Poznań, klasa 4;
- Julia Bachor – Zespół Szkolno-przedszkolny w Rojowie, klasa 1
Wszystkie edycje
We wszystkich 7. edycjach konkursu wzięło udział już 20.461 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniano przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Barbara Kosmowska (pisarka, autorka książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii wyłoniono 15 laureatów, których opowiadania publikowane. Do tej pory ukazało się 6 książek z debiutami literackimi dzieci. To „Ukryte światy”, „Tajemnicza Wyprawa”, „Wielka księga Marzeń”, „Zwierzaki mają głos”, „Startujemy w przyszłość” i „Detektywi w akcji”.
czytaj także: Zabytkowa kamienica w Poznaniu zyskała nowy blask. Mieszkała w niej Róża Luksemburg