To gratka dla miłośników zabytkowych aut

Wystartował jubileuszowy, 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Weźmie w nim udział aż 70 załóg, które przejadą przez Wielkopolskę śladami początków Państwa Polskiego.

Zabytki na drodze

Bazą rajdu będzie Hotel Novotel Poznań Malta, z którego w piątek wystartują załogi. Łącznie będzie to aż 70 ekip z różnych krajów, m.in. Niemiec, Austrii i Anglii. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1914 roku. W rajdzie udział wezmą też aż 23 auta wyprodukowane przed 1945 rokiem. Będzie wśród nich m.in. BMW 315/1 Cabrio Weinberger z 1935 r., Bugatti T40 z 1928 r., Tatra T87 z 1939 r. i Willys MB z 1942 r. 

Będą także auta z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych Mercedesy, Jaguary, Skody, Volvo Amazon, IFA, Warszawy czy też Glass i Austin Healey. Nie lada gratka czeka też na miłośników Porsche – tych samochodów wystartuje aż sześć. Nie zabraknie dobrze znanych Fiatów 126, 124 Sport Coupe i mniej popularnych, takich jak Barkas B1000KB, Delorean DMC-12 czy Reliant Scimitar GTC.

Trasa rajdowa przebiegać będzie śladami początków Państwa Polskiego. W piątek, 8 września, kierowcy pojadą przez Wierzenicę. Tam będą musieli rozwiązać zagadkę i znaleźć ukrytą pieczęć.

Dalej zabytkowe auta pojadą w kierunku Dziekanowic. Tam przeprawą promową uczestnicy rajdu dotrą na Ostrów Lednicki. Przemierzając urokliwą Puszczę Zielonkę, kierowcy dotrą na targowisko w Skokach, gdzie odbędą się próby sportowe. Następnie odwiedzą Nadleśnictwo Łopuchówko, gdzie zmierzą się z twardym drewnem i z zadaniami dendrologicznymi. Finiszować będą na placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie. Na uczestników rajdu czeka konkurs elegancji, polegający na prezentacji samochodu wraz z załogą, która będzie musiała być ubrana w stroje odpowiadające rocznikowi pojazdu. 

Piknik dla całych rodzin

Drugi dzień rajdu – sobota, 9 września – to „Piknik z automobilem” na Torze Poznań. Tego dnia – oprócz prób sportowych przygotowanych dla uczestników rajdu – nie zabraknie również emocji wyścigowych podczas XIX Memoriału im. Henryka Rucińskiego z widowiskowym startem typu Le Mans w najstarszej klasie. Na sygnał startera kierowca musi dobiec do swojej maszyny, uruchomić jej silnik i wystartować na tor. Tu również odbędzie się konkurs elegancji. 

Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Wśród m.in. przejażdżki dla publiczności  abytkowymi autobusami po nitce toru. Tradycyjnie będzie już strefa food trucków i dmuchańce, a chętni będą mogli podriftować na gokartach elektrycznych. Będzie można też obejrzeć wystawę klubów motocyklowych i samochodowych z Wielkopolski oraz zabytkowych rowerów. 

Na Tor Poznań będzie można dojechać specjalnie przedłużoną linią turystyczną. Wstęp i wjazd na teren obiektu są bezpłatne.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania. Rajd współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Powiat Poznański.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl